V letu 2005 je Ilirika Igorja Štembergerja družbi Adriatica.net, ki je večinski delež v Kompasu pridobila v letu 2006, danes pa je skoraj stoodstotna lastnica največje slovenske turistične agencije, prodala 50-odstotni lastniški delež Ilirike Turizma. Po pogodbi je bilo dogovorjeno, da bo Adriatica.net v treh obrokih plačala kupnino v višini okoli 1,3 milijona evrov. Toda do plačila kupnine po neuradnih podatkih ni prišlo.

Ko se je v letu 2008 Adriatica.net odločila, da bo Iliriko Turizem pripojila h Kompasu, je za takšno potezo potrebovala soglasje Ilirike, ki je bila takrat še vedno 50-odstotna lastnica Ilirike Turizma. Ker Ilirika v Iliriki Turizmu, tako naši viri, ni imela več upravljalskih pravic, temveč le vpliv na statutarne spremembe, se je Štemberger odpovedal polovičnemu lastniškemu deležu v Iliriki Turizmu pod določenimi pogoji, in sicer da Kompas prevzame poroštvo za poplačilo dolga družbe Adriatica.net do Ilirike, hkrati pa je moral Kompas kot zavarovanje predložiti menico. Del dogovora je bil tudi, da se kupnina zniža za okoli 200.000 evrov. Po drugi strani pa je bilo še dogovorjeno, da morajo nekatera, takrat še hčerinska podjetja skupine Adriatica.net (Atlas, Odisej, Kompas...), ki so v letu 2008 prešla pod okrilje Kompasa, v vseh poslovalnicah začeti prodajati vzajemne sklade Ilirike. To pa se, vsaj v hrvaških turističnih poslovalnicah, ni uresničilo.

Predsednica uprave Kompasa Simona Mela, ki je vodenje družbe prevzela v lanskem septembru, pravi, da tožba, ki jo je Ilirika nedavno vložila pri ljubljanskem okrožnem sodišču, izvira iz posla, ki je bil sklenjen, ko še ni vodila Kompasa. "S celotno dokumentacijo, na podlagi katere bi si lahko ustvarila sliko o zadevi, v Kompasu ne razpolagamo. Zato se moram najprej sestati s Štembergerjem in videti, kako naprej," razlaga Meletova. Ker Štemberger ni želel komentirati zapletov, smo se želeli obrniti na nekdanjega predsednika uprave Kompasa Janeza Pergarja, ki pa je bil nedosegljiv.

Ravno Pergarju pa se v Kompasu lahko v veliki meri "zahvalijo" za to, da so se znašli v težkem finančnem položaju. V letu 2009, se pravi, ko je bil na čelu Kompasa še Pergar, je Kompas od družbe Adriatica.net prevzel številna hčerinska podjetja. Z drugimi besedami povedano, Kompas, ki je bil hčerinsko podjetje družbe Adriatica.net, je moral prevzemati druga hčerinska podjetja iz skupine Adriatica.net, za kar se je moral izdatno zadolžiti. Iz zapisnika skupščine v letu 2008 je razvidno, da je Pergar enemu od delničarjev priznal, da so bili nakupi podjetij od družbe Adriatica.net izpeljani po višjih vrednostih, kot pa so znašale cenitve teh podjetij.

sebastjan.morozov@dnevnik.si