Do glasovanju 83 prijav domnevnih kršitev volilnega molka

Na republiškem inšpektoratu za notranje zadeve so v času volilnega molka ob referendumu o arbitražnem sporazumu s Hrvaško prejeli 83 prijav domnevnih kršitev. 27 prijav se je nanašalo na plakate in panoje, 18 na medije, 13 na SMS sporočila, 12 na internet, devet na letake in štiri na ostale kršitve, so za STA pojasnili na inšpektoratu.

Največ prijav domnevnih kršitev volilnega molka (32) so zabeležili osrednjeslovenski regiji. Sledi podravska regija s 13 kršitvami, savinjska s šestimi ter jugovzhodna, gorenjska in pomurska regija s po štirimi kršitvami volilnega molka. V spodnjeposavski in pomurski regiji so prijavili po tri kršitve, prav toliko v obalno-kraški regiji, po eno pa v koroški, goriški in notranjsko-kraški regiji. Za enajst kršitev pa območje prijave ni razvidno, pojasnjujejo na republiškem inšpektoratu za notranje zadeve.

Volilni molk je začel veljati v petek opolnoči in je trajal danes do 19. ure, torej do zaprtja volišč po državi. V tem času je bila prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Za kršitev volilnega molka so predvidene globe, in sicer od 800 do 1200 evrov za organizatorja referendumske kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo ter od 120 do 200 evrov za posameznika.