Iz jugovzhodne Slovenije so prejeli tri klice ter dva klica iz pomurske regije. Po eno prijavo so zabeležili iz koroške, savinjske, spodnjeposavske, gorenjske, goriške in obalno-kraške regije. Pri enem klicu je bilo območje neznano, so za STA povedali na inšpektoratu.

Ob tem Alenka Klepac z omenjenega inšpektorata opozarja, da število klicev ne odraža nujno tudi dejanskega števila domnevnih kršitev. Prav tako ugotavljajo, da med ljudmi ni najbolje razčiščeno, kaj volilni molk je. Kot dodaja, se pri sprotnem preverjanju prijav na terenu pogosto izkaže, da ne gre za kršitve volilnega molka.

Volilni molk je sicer začel veljati danes opolnoči, ko se je tudi uradno zaključila referendumska kampanja, in bo trajal do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.

Državljani lahko podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka danes in v nedeljo med 7. in 19. uro sporočijo dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve na telefonski številki 080 21 13. V nočnem času, torej danes od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj, pa lahko domnevne kršitve sporočijo operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00.

Za kršitev volilnega molka so predvidene globe, in sicer od 800 do 1200 evrov za organizatorja referendumske kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo ter od 120 do 200 evrov za posameznika.