"Dobili smo vabilo v klub najbolj razvitih, enako mislečih držav. Tega sem vesel tudi zato, ker sem kot prvi slovenski pogajalec naredil prve korake na poti vključevanja," je v sporočilu - potem ko je premier Borut Pahor je danes v Parizu prejel povabilo Sloveniji za vstop v Organizacijo za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) - zapisal Turk.

Kot pravi, so takrat izposlovali, da bo včlanjevanje teklo po regatnem principu, torej vsaka kandidatka, ko bo pripravljena. Meni, da so naredili dober prvi vtis, tudi na forumih, kjer so pokazali, da lahko v OECD "prispevamo tudi ideje, ne samo da se od razvitih učimo".

"To v teh dneh ne bo omenjeno, kot tudi ne, da je bila šele vlada Janeza Janše tista, ki je razumela pomembnost včlanitve Slovenije v to mednarodno organizacijo. Ko so se namreč v devetdesetih že včlanjevale nekatere bivše komunistične države, npr. Poljska, Češka, Slovaška, se Slovenija ni dovolj potrudila," meni Turk in dodaja, da je morda prevladal interes zagovornikov nacionalnega interesa. "OECD za take stvari nima veliko posluha in verjetno bi bila slovenska tranzicija in privatizacija kot članice OECD drugačna," pravi.

Vabilo prihaja nekoliko kasneje, kot je Turk kot pogajalec upal. Čile je bil v tem procesu uspešnejši, dodaja. "A pomembno je, da postajamo člani dobre družbe. Članska izkaznica prinaša mnoge prednosti gospodarstvu, na ekonomskem zemljevidu smo še malo bolj prepoznavni, za kredite in investicije varnejši in morda zanimivejši," je dejal.

Slovenija ima po njegovih besedah OECD možnost, da se primerja z najboljšimi, da si "pusti postaviti ogledalo in svetovati". "O resnični vrednosti članstva se bomo prepričali takrat, ko bomo kak nasvet tudi upoštevali. Morda tistega o delitvi dobička, ali pa tistega o minimalni plači," je še zapisal.