Medtem, ko so na Obali potekale še nekatere hišne preiskave v zaključni akciji večmesečne policijske preiskave (v nadaljevanju akcije Balkanski bojevnik), so skorajda izredne razmere pred sodiščem v prestolnici napovedovale včerajšnje glavno dejanje: zaslišanje Dragana Tošića - Rođaka, Ljubljančana s črnogorskimi koreninami, ki naj bi v Sloveniji pod okriljem zloglasnega srbskega kralja kokaina Darka Šarića celo poveljeval četi tihotapcev mamil.

Beg skozi zadnja vrata

Lastnik dveh priljubljenih ljubljanskih lokalov je moral včeraj stopiti pred preiskovalnega sodnika, že predvčerajšnjim pa je z lisicami na rokah končal v prijemu slovenskih kriminalistov. Neuradno name je uspelo izvedeti, da je Tošić ob predvčerajšnji aretaciji na svojem domu policistom celo poskušal pobegniti. Ko so možje v modrem potrkali na njegova vrata, naj bi Tošiću prav hitro postalo jasno, kdo in zakaj ga je obiskal že navsezgodaj zjutraj, in naj bi poskušal pobegniti skozi zadnja vrata. Vendar so ga tudi tam čakali policisti, ki so Tošića aretirali in mu pred nos pomolili nalog za hišno preiskavo. Prebrskali so tako njegov dom kot tudi njegova ljubljanska lokala Le Petit Cafe in Randevu. Po besedah njegovega zagovornika Janeza Koščaka iz odvetniške družbe Čeferin so policisti Tošiću zasegli več računalnikov, telefonov in denarja, orožja in mamil pa pri njem niso našli. Koščak je sicer potrdil, da policisti njegovega varovanca sumijo prepovedanega prometa z mamili. Pri nekaterih drugih osumljencih - policisti so z njim vred aretirali kar 14 članov hudodelske združbe - so kriminalisti našli tudi strelno orožje in prepovedano drogo.

Poleg Tošića je pred preiskovalnega sodnika včeraj stopilo še pet osumljencev, šest jih bodo zaslišali danes, dva pa v petek, nam je včeraj sporočila Tanja Glogovčan z ljubljanskega okrožnega sodišča, ki pravi, da se bodo na zaslišanjih osumljencev izmenjali trije preiskovalni sodniki.

Slovenski oprode srbskega kralja kokaina

Hišne preiskave so se nadaljevale tudi včeraj, vendar so se končale brez novih aretacij. Maja Adlešič z ljubljanske policijske uprave nam je potrdila, da ima vseh 14 aretiranih osumljencev slovensko državljanstvo, stari so od 25 do 40 let, prihajajo pa predvsem iz Ljubljane, Kranja in Kopra. "S kaznivimi dejanji so si pridobili zelo veliko premoženjsko korist," pravijo ljubljanski policisti, vendar o podrobnostih kaznivih dejanj, ki naj bi jih oprode srbskega kokainskega kralja Šarića izvrševali dalj časa, pa policisti še vztrajno molčijo.

Bolj zgovorni so v Srbiji, od koder prihajajo informacije, da naj bi Slovenci Šariću, ki se že dalj časa skriva pred policijo, pomagali pri organizaciji transporta kokaina v zahodno Evropo. V Južni Ameriki pridelani kokain naj bi tako - po poročanju srbskega Blica - priplul vse do Jadranskega morja, tudi prek Slovenije pa naj bi mesečno v Italijo, Avstrijo in še naprej romalo tudi več kot 200 kilogramov belega prahu. Pri tem naj bi veliko vlogo odigrali tudi Šarićevi slovenski pomagači s Tošićem na čelu.

Šarić, čigar lovke naj bi segale tudi med črnogorske politike in kolumbijske kartele, naj bi bil posredno vpleten tudi v umor Miša Vujačića v hotelu Lev v Ljubljani leta 2003. Motiv za umor naj bi bil tudi prevzem trga s prepovedanimi drogami v Nemčiji in Švici. Po poročanju Blica naj bi se že takrat v slovenskem podzemlju začelo pojavljati Tošićevo ime.

Boj proti drogam je Sizifovo delo

"Če policisti razbijejo dolgo verigo preprodajalcev, potem je oskrba z drogo v nekem trenutku zelo nizka. Cena droge raste, vendar pa se na trgu kmalu pojavijo novi preprodajalci, ki zapolnijo vrzel," nam je na vprašanje, kakšne so običajne posledice velikih policijskih akcij, s katerimi policisti razbijejo večje zločinske tolpe preprodajalcev in tihotapcev mamil, odgovoril Milan Krek z inštituta za varovanje zdravja. Najkrajšo potegnejo odvisniki, ki jim naenkrat zmanjka droge: "Pride nova, slabša 'roba', zato lahko v teh primerih pri uporabnikih pričakujemo več negativnih stranskih učinkov in prevelikih odmerkov, ki se lahko končajo tudi s smrtjo. Odvisniki so vezani na stalnega dobavitelja in ko tega dobavitelja ni več, si morajo poiskati novega. Ta pa jim lahko proda slabo drogo z veliko nevarnimi primešanimi snovmi," opozarja Krek, ki pravi, da se v teh primerih odvisniki lahko zatečejo tudi k drugim drogam ali alkoholu. Krek še poudarja, da mnogi težko razumejo oziroma nočejo razumeti, da gre pri odvisnikih v bistvu za bolezen: "In zaradi bolezenskega stanja, v katerem so, je pravi izhod, da se jim ponudi pomoč pri odvajanju in ne samo odvzame droge."

Drago Menegalija z generalne policijske uprave nam je včeraj pojasnil, da novi kriminalci težje nadomestijo tiste razbite kriminalne združbe, ki so visoko organizirane in ki dobavljajo velike količine droge, saj je njihov sistem delovanja zelo organiziran in ustaljen. Zato ob razbitjih večjih hudodelskih združb traja dalj časa, preden na razpečevalski prestol sedejo bodisi novi kriminalci ali tisti člani razbite narkomanske tolpe, ki jim je uspelo ostati na prostosti.