Nasilje, ki je izbruhnilo v nedeljo, potem ko je premier Bruce Golding pred tednom dni privolil v zahtevo ZDA po izročitvi vodje kriminalne tolpe "garrisons" Christopherja Coka, znanega pod vzdevkom Dudus, se nadaljuje. Coke je povezan s premierjevo vladajočo Delavsko stranko in Golding je zavračal izročitev, ker naj bi bili ameriški dokazi pridobljeni z nezakonitim prisluškovanjem.

Ogorčena javnost je zahtevala aretacijo in premier je popustil, nato je začelo v revnih predelih mesta Kingston na jugu otoka vreti. Od nedelje naprej v delih Kingstona potekajo spopadi med vojsko, policijo in pripadniki Cokove tolpe. Coke je še vedno na prostosti.

Boji so izbruhnili tudi v okolici Kingstona in kriminalci postavljajo cestne barikade. Spopadi potekajo na jugu otoka, daleč od turističnih središč na severu.

Jamajka ima 2,8 milijona prebivalcev, leta 2009 pa je bilo tam 1660 umorov. Kriminalne tolpe so v 70. letih prejšnjega stoletja organizirale politične stranke. Po vzoru ZDA v 19. stoletju so te tolpe skrbele za "volilno disciplino" ljudi. Tolpe so se pozneje začele ukvarjati s trgovino z mamili in orožjem. Jamajka je sčasoma postala največji izvoznik marihuane v regiji. Obiskovalce na letališčih najprej pričakajo napisi, da so za tihotapljenje in uporabo mamil zagrožene visoke kazni, zunaj na parkirišču pa se gnetejo prodajalci priljubljene "gandže".