Prekomerno uživanje alkohola je bilo leta 2004 po ocenah WHO vzrok za poltretji milijon smrti, mnogi pa so imeli poleg tega zaradi alkohola različne zdravstvene težave, vključno z odpovedjo jeter. Danes sprejeta strategija predvideva tako neposredne ukrepe za zdravljenje posledic zlorabe alkohola, kot tudi posredne ukrepe, predvsem v smislu osveščanja o posledicah, ki jih prinaša prekomerno uživanje alkohola.

Strategija se poleg tega osredotoča na omejevanje oglaševanja in dostopnosti do alkohola ter poziva k sprejetju pravil glede cen alkoholnih pijač. Proizvajalci alkoholnih pijač so že izrazili negodovanje zaradi načrtovanih omejitev. Svoje nestrinjanje so utemeljili z argumentom, da sami zagotovo ne oglašujejo prekomernega pitja alkohola, ki je predpogoj za vse zdravstvene nevšečnosti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Udeleženci WHO v teh dneh sicer razpravljajo tudi o resoluciji o oglaševanju in prodaji hrane in brezalkoholnih pijač otrokom. Debelost ter srčne in druge bolezni, ki so posledica slabih prehranjevalnih navad med otroki, so bile povod, da se WHO na tokratni letni skupščini zavzema tudi za bolj stroga pravila na tem področju.

Predstavniki 193 držav članic WHO se na tokratni skupščini, ki se bo zaključila v petek, sicer osredotočajo predvsem na posledice pandemije nove gripe in na boj proti tuberkulozi in aidsu, precej pozornosti pa so namenili tudi posledicam, ki jih prinašajo uživanje ponarejenih zdravil in, kot omenjeno, prekomerno uživanje alkohola.