Dopolnilo, ki ga je v četrtek sprejel odbor, vladni predlog zakona dopolnjuje tako, da bi bila delitev dobička zaposlenim v primerih, ko družba sprejme sklep o delitvi vsaj 25 odstotkov bilančnega dobička lastnikom, obvezna. Prvotni predlog vlade je predvideval prostovoljno udeležbo.

Delodajalci sprejeto dopolnilo označujejo za nesprejemljivo. V Gospodarski zbornici Slovenije so na primer v ponedeljek opozorili, da to dopolnilo med drugim prispeva k negativnim sporočilom o kredibilnosti in konkurenčnosti slovenskega poslovnega okolja.

V združenju svetov delavcev medtem danes poudarjajo, da je obstoj in relativno čedalje večji prispevek znanja, ustvarjalnosti, delovne motivacije in organizacijske pripadnosti zaposlenih k ustvarjanju nove vrednosti v sodobnih produkcijskih procesih v današnjem času neizpodbitno dejstvo, ki ga ni več mogoče še naprej ignorirati.

"Zato je skrajni čas, da se njegovim nosilcem, to je zaposlenim, na tej osnovi nemudoma zakonsko prizna tudi samoumevna pravica do ustrezne udeležbe pri dobičku podjetij. Posebej še ob dejstvu, da so ti že zdaj v vsakem primeru - in to celo eksistenčno - udeleženi tudi pri 'izgubi' oz. pri poslovnem tveganju," je združenje zapisalo v sporočilu za javnost.

Udeležbe delavcev pri dobičku na današnji stopnji družbenega razvoja nikakor ni več mogoče obravnavati zgolj kot nekakšen priporočljiv ukrep za povečevanje poslovne uspešnosti po "prosti volji delodajalcev", temveč kot naravno pravico zaposlenih, ki jo je treba čim prej tudi pravno priznati, še dodajajo.

Obenem navajajo, da finančna participacija zaposlenih dokazano ugodno vpliva na poslovno uspešnosti podjetij in hitrejši gospodarski razvoj ter da morebitna uvedba obvezne udeležbe delavcev pri dobičku ne bo noben svetovni unikum. Obvezno udeležbo že več kot 40 let uspešno uveljavljajo v Franciji, pojasnjujejo v združenju in dodajajo, da pri tem od tam ne poročajo o kakem občutnejšem begu kapitala in podobnih gospodarskih posledicah.