Idejnemu očetu konference, španskemu zunanjemu ministru Miguelu Angelu Moratinosu, čigar država v prvi polovici leta predseduje EU, je tako po pisanju časnika očitno uspelo rešiti srečanje, ki je bilo zaradi negotove udeležbe Srbije in Kosova pod vprašajem.

Srbija in Kosovo sta po poročanju Danasa, ki se sklicuje na srbske in kosovske predstavnike, na udeležbo na konferenci pristala pod pogoji, da niti pred niti po srečanju ne bo skupnega fotografiranja, da udeleženci ne bodo predstavljeni z uradnimi funkcijami, da po srečanju ne bo skupne izjave in da bo na njej navzoča tudi Misija ZN na Kosovu (Unmik).

Kot pojasnjuje Danas, sta Beograd in Priština tokrat pristala na gymnich format, ker gre za razliko od marčnega srečanja o Balkanu na Brdu pri Kranju, kamor so bili povabljeni predsedniki držav in vlad in ki se ga Srbija zaradi sodelovanja Kosova ni udeležila, za sestanek na ministrski ravni.

Ta gymnich format je bil edina možnost, da smo pristali, da s predstavniki oblasti v Prištini sedimo na istem sestanku, seveda ob navzočnosti Misije ZN na Kosovu, je za Danas povedal državni sekretar na srbskem ministrstvu za Kosovo Oliver Ivanović.

Tiskovni predstavnik kosovske vlade Memli Krasniqi pa je povedal, da so tudi predstavniki Prištine pristali na omenjene pogoje. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da je Srbija pristala na model gymnich, ki je bil kot format ponujen tudi za srečanje v Sloveniji, kjer je Beograd zavrnil udeležbo.

Po današnjih neuradnih navedbah v Bruslju je mogoče pričakovati, da se bosta konference udeležila tudi zunanja predstavnica EU Catherine Ashton in komisar za širitev Štefan Füle. Mediji v regiji so sicer pred dnevi poročali, da naj bi Moratinosu dala vedeti, da se konference ne bosta udeležila, če v Sarajevo ne bo tako Jeremića kot Hysenija.

V španskem predsedstvu EU so v odzivu na poročanje balkanskih medijev za STA pojasnili, da se priprave na konferenco v Sarajevu nadaljujejo s ciljem, da bi se je udeležilo čim več držav iz regije pa tudi drugi partnerji, kot sta Turčija in ZDA. Udeležbe Füleja in Ashtonove konkretno niso želeli komentirati, dejali so le, da ima slednja zelo polno agendo in da je njena udeležba odvisna od številnih dejavnikov.

V tiskovni službi Ashtonove so v povezavi s konferenco v Sarajevu za STA dejali, da "EU podpira vse pobude, ki spodbujajo regionalno sodelovanje in povezujejo vse partnerje v regiji", ter da v tem kontekstu vidijo tudi to konferenco. Poleg tega so pojasnili, da je Ashtonova v stiku s španskim zunanjim ministrom in da je "zadovoljna, da priprave na konferenco v Sarajevu potekajo dobro".

Viri pri španskem predsedstvu so sicer še pojasnili, da datum konference uradno še ni določen. Kot so povedali, še vedno velja, da jo načrtujejo konec maja ali v začetku junija, čeprav je najverjetnejši datum 2. junij.

Na vprašanje, katera konkretna spodbudna sporočila bi lahko EU posredovala Zahodnemu Balkanu na tej konferenci, pri španskem predsedstvu odgovarjajo zadržano. Odprava vizumov je po njihovih navedbah zelo pomembna, a konkretnejši niso želeli biti.