Grčija je danes v znamenju še ene splošne stavke. Javni sektor in piloti so za 48 ur odšli na ulice, ker se ne strinjajo z varčevalnimi ukrepi, ki jih je sprejela grška vlada, da bi rešila državo pred bankrotom. Jutri se bo stavki pridružil tudi zasebni sektor. Sindikat javnih uslužbencev ADEDY je v Atenah pozval k protestu, ločeno pa se je na protestnem shodu skozi središče grške prestolnice danes že zbralo med 200 in 300 upokojencev, ki so protestirali proti zmanjšanju pokojnin in zvišanju davkov. "Kraja naših pokojnin ni odgovor," so ob tem vzklikali upokojenci.

Približno 200 protestnikov je ob zori vdrlo v Akropolo in razgrnilo velik prapor v grščini in angleščini, pri tem pa vzklikalo slogane proti strogim varčevalnim ukrepom grške vlade. Protestniki turistom sicer niso skušali preprečiti vstopa v Akropolo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Policija protestnikov pri akciji ni zaustavila.

"To je sporočilo ljudem v Evropi," je ob tem dejal predstavnik grške Komunistične stranke Panagiotis Papageorgopulus. "Ljudje imajo enake probleme povsod. Našo usodo lahko vzamemo v svoje roke z organiziranimi protesti, tako da z našimi življenji ne bosta upravljala EU in Mednarodni denarni sklad," je še dodal.

Protestniki nasprotujejo strogim varčevalnim ukrepom grške vlade, ki mora v zameno za 110 milijard evrov posojil držav v območju evra in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) v prihodnjih treh letih skupaj privarčevati 30 milijard evrov, proračunski primanjkljaj pa do leta 2014 znižati s sedanjih 13,6 na tri odstotke. Grški minister za delo Andreas Loverdos je kljub jezi protestnikov dejal: "Imamo samo en cilj, zaščititi Grčijo, in od tega ne bomo odstopili."

Vodje sindikatov so prepričani, da bodo varčevalni ukrepi udarili po žepih tistih, ki že tako komaj preživijo iz dneva v dan. „So tudi druge stvari, ki bi jih vlada lahko naredila, namesto da denar vzame upokojencem, ki na mesec prejmejo 500 evrov,“ je dejal vodja sindikata javnega sektorja, Spyros Papaspyros.

Države v območju evra bodo Grčiji v treh letih prispevale 80 milijard evrov posojil, IMF pa preostalih 30 milijard evrov, vendar bodo morale Atene v zameno sprejeti ostre varčevalne ukrepe, ki bodo močno posegli v vsakdanje življenje Grkov. Državnim uslužbencem in upokojencem bodo ukinili 13. in 14. plačo oz. pokojnino, zvišali pa bodo tudi davke.

Nemčija, ki bo prispevala levji delež pomoči evroskupine Grčiji, je grško vlado danes opozorila, da mora v celoti izvesti varčevalne ukrepe, sicer bodo države v območju evra finančno pomoč ustavile. "Grška vlada mora vsake tri mesece obsežno poročati Evropski komisiji in IMF, kako izvaja svoj (varčevalni) načrt. Če bo prišlo do kakršnihkoli kršitev, bomo plačila ustavili, Atenam pa bo znova grozil bankrot," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP za časnik Rheinische Post dejal nemški finančni minister Wolfgang Schäuble.

V Franciji, ki bo prispevala drugi največji delež pomoči Grčiji, je medtem danes spodnji dom parlamenta potrdil rebalans proračuna, ki bo omogočal izplačilo pomoči Grčiji. Omenjeni ukrep mora zdaj potrditi še senat.