Kot poudarjajo v sporočilu za javnost, so na sredinem srečanju s premierom Pahorjem poskušali zgladiti razhajanja glede predloga zakona o malem delu, a niso našli dokončnih rešitev. Ob tem je bil dosežen dogovor, da bodo študenti do danes pripravili dopolnila na zakon ter se s Pahorjem spet sestali naslednji teden, ko naj bi bila znana tudi odločitev glede protestov.

Študenti v današnjem pismu Pahorja med drugim pozivajo, naj socialni položaj študentov ureja ločeno in celostno. K omenjenemu dopolnilu so priložili še vrsto analiz, ki po njihovih navedbah potrjujejo njihovo zaskrbljenost ob implementaciji zakona v zdajšnji obliki.

Na ponovnem sestanku s Pahorjem naslednji teden v ŠOS pričakujejo dogovor o izločitvi študentov iz zakona, sicer bodo, kot napovedujejo, šli na ulice.

V ŠOS poudarjajo, da predlagane spremembe zakona o malem delu nikakor ne zasledujejo cilja vzpostavitve dolgoročno stabilnega in funkcionalnega sistema socialne varnosti študentov, "temveč položaj študentov še slabšajo".

Pred reformami na področju dela dijakov in študentov je po njihovem namreč treba zagotoviti zadostno število študentskih postelj, povečati število in višino državnih štipendij, subvencioniran prevoz za dijake in študente ter pripraviti konkretne analize in projekcije učinkov reform.

"Brez izpolnitve teh ključnih parametrov predstavniki študentov razumejo vztrajanje pri sprejemanju slabo pripravljenega zakona kot nekonstruktivno in nepremišljeno potezo, katere posledice bo nosil najšibkejši del prebivalstva, s čimer se nikakor ne morejo strinjati," dodajajo v ŠOS.

Obenem zavračajo obtožbe, da so nekonstruktivni in da si želijo zgolj ohraniti privilegije. "Ta napačna percepcija je očitno botrovala tudi enostranskemu delovanju ministra Svetlika, ki je pozabil svoje ključno poslanstvo in namesto zagotavljanja boljšega socialnega položaja študentov pripravil zakon, ki socialni položaj študentov korenito poslabšuje," so še zapisali.

Svetlik: Soglasje vseh socialnih partnerjev ni pričakovano

Socialni dialog je zahteven, ker so pričakovanja socialnih partnerjev zelo različna, vendar dialog teče in mora teči naprej, "ne moremo pa pričakovati, da bi lahko na vseh točkah dosegli popolno soglasje vseh socialnih partnerjev", je v okviru obiska v Simobilu danes ocenil minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.

Vlada in ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve morata zato odgovorno ravnati in ne čakati, "da pridemo do uskladitve neuskladljivih interesov", ter odločati v dolgoročno korist tistih, ki je morda dolgoročno ne vidijo, je ocenil Svetlik. Ob tem je izpostavil, da smo preveč usmerjeni v "danes in sedaj", premalo pa gledamo "srednjeročno, dolgoročno, v prihodnost". "V prihodnost je treba gledati," je dejal Svetlik in dodal, da bi morali to uvideti vsi.

Glede socialnih razmer v Sloveniji je minister za delo dejal, da obstajajo različni kazalci socialne problematike v Sloveniji - glede na stopnjo tveganja revščine je tako Slovenija v tisti četrtini evropskih držav, kjer je to tveganje najmanjše, Svetlik pa pričakuje, da bo to mesto zadržala tudi v prihodnje. Dodal je, da se je zaustavila tudi rast brezposelnih v državi. Svetlik verjame, da bo SLovenija pri tem uspešna tudi v prihodnje, čeprav ne izključuje delne rasti brezposelnih.

Svetlik se je v luči praznika dela v Simobilu sicer mudil zato, ker je to "eno od podjetij, ki udejanja vse tisto, kar bi si v prihodnosti želeli, da postane delo tudi v naši družbi". Izrazil je željo, da bi delo pomenilo več kot zgolj sredstvo, ki nudi možnosti za zaslužek in preživetje, temveč mora nuditi tudi prijetno okolje za zaposlene, za njihovo izobraževanje in dokazovanje. Dodal je, da bi morala k temu stremeti tudi druga podjetja.

Še posebej ga veseli, da Simobil "izkazuje izjemno dinamično, inovativno kadrovsko prakso skozi vse mogoče prijeme, ki jih lahko srečamo v klasičnih učbenikih, pa tudi take, ki jih tam ne najdemo," pri čemer je kot primer med drugim navedel ciljno vodenje in poudarek na posebnih oblikah varstva zaposlenih. Dodal je, da je to okolje, kjer se lahko v vseh pogledih opazuje in dokazuje princip varne prožnosti, kar je treba po njegovem zasledovati tudi na nacionalni ravni.

Predsednik uprave Simobila Dejan Turk je ob tem dodal, da sta z ministrom spregovorila tudi o pripravah delovnopravne zakonodaje, predvsem o prožnosti pri zaposlovanju in odpuščanju. Simobil seveda zaposluje, vendar se mora kdaj pa kdaj od koga tudi ločiti, je dejal Turk in dodal, da so ti postopki včasih stresni, dolgotrajni in naporni. "In tukaj je seveda pomembno, da bo, kakršna koli bo, nova zakonodaja to olajšala delodajalcem in seveda tudi zaposlenim," je dejal Turk, pri čemer podrobnosti ni želel izdati.