Tiskovni predstavnik vukovarsko-srijemske policijske uprave Krunoslav Žgela je sporočil, da je Kos na mejni prehod pripotoval z avtobusom srbskih registrskih oznak, hrvaški organi pregona pa so ga aretirali na podlagi mednarodne tiralice Interpola. Po njegovih besedah proti Kosu preiskava še poteka, ko bo končana, pa bo preiskovalni sodnik vukovarskega sodišča odločil, kdaj bo končal v priporu, in počakal na izročitev BiH.

O aretaciji v Celju rojenega slovenskega državljana je spregovoril tudi odvetnik Duško Tomić, ki si ga je Kos izbral za zagovornika. Tomić je dejal, da ga je o prijetju obvestil Kos osebno, in dodal, da oblasti Slovenca sumijo najhujših kaznivih dejanj genocida in usmrtitev ujetnikov v Srebrenici.

Sarajevsko tožilstvo je na podlagi zaslišanj prič pred haaškim sodiščem za vojne zločine pred časom vložilo zahtevo za odprtje preiskave proti deseterici osumljencev za srebreniške poboje civilistov, med katerimi je tudi Kos. Njegovo ime se pojavlja v zapisnikih številnih pričanj, ki ga bremenijo hladnokrvnega pobijanja muslimanov v Srebrenici. Znan je tudi pod nadimkoma "Slovenac" in "Žuća". Med vojno v BiH je bil Kos pripadnik 10. diverzantskega odreda vojske Republike srbske, v letih po koncu vojne pa je menda pod imenom Branimir Mirić živel v Bijeljini.

Tožilstvo v Sarajevu je na ministrstvo za pravosodje BiH že vložilo zahtevo za 44-letnikovo izročitev.