Zato potnikom svetujejo, da vozovnice kupijo pravočasno, sicer se jim utegne zgoditi, da bodo ostali tudi brez sedeža na vlaku in to ne glede na to, da vlakom pogosto dodajajo nove vagone.

Manj optimistični kot železničarji so v drugih panogah. Združenje slovenskih turističnih agencij je vlado včeraj že pozvalo, naj odločneje pomaga slovenskemu turizmu. Tako so v pismu premierju Borutu Pahorju zapisali, da v teh dneh zaradi praznikov potuje tudi več deset tisoč Slovencev, turistični delavci pa so v času krize ostali sami. Izpada dohodka sicer še niso ocenili, ker naj bi bilo to ta hip nemogoče. Direktor direktorata za turizem na ministrstvu za gospodarstvo Marjan Hribar ocenjuje, da so negativne posledice za slovenski turizem "relativno manjše, saj ni tako odvisen od letalskega sektorja", kljub temu pa v združenju agencij vladi predlagajo, naj prizadete pozove k prijavi škode in pripravi predlogov za njeno reševanje.

Konec tega tedna se začenjajo dober teden trajajoče šolske počitnice, počitniška potovanja v tem času pa utegnejo biti zaradi oblaka vulkanskega pepela pod vprašajem - vsaj tisti del, ki zahteva letalski prevoz. Irena Soban s Kompasa nam je včeraj o tej temi povedala, da še ne razmišljajo o rezervnih scenarijih za primer, da bi težave v letalskem prometu trajale še naslednje dni, da pa so del potnikov, ki bi moral potovati v teh dneh, preusmerili na avtobuse, če so bili cilji njihovih potovanj dovolj blizu.

V agenciji Relax so povedali, da v tem času še ne prodajajo lastnih aranžmajev, ki vključujejo letalske polete, da pa v primeru, ko njihova agencija proda aranžmaje drugih ponudnikov, v sodelovanju poiščejo rešitev. "Prav te dni rešujemo skupino potnikov, ki se vračajo z Nove Zelandije, in upamo, da jih bomo uspešno in dovolj hitro pripeljali domov," je povedal Jože Režonja iz agencije.