Na Prešernovem trgu v Ljubljani se bodo danes dopoldne zbrali študenti, ki bodo predsednici Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katji Šoba predali pisma podpore sedanji obliki študentskega organiziranja. Zatem se bodo napotili na ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) ter pisma podpore študentskih organizacij, klubov in društev predali vladnim predstavnikom.

Sprva so na ŠOS napovedali, da bodo študenti pisma podpore predali ministru za delo Ivanu Svetliku. Na ministrstvu za delo pa so za STA pojasnili, da bo študente sprejel predstavnik ministrstva, ker ima minister Svetlik že vnaprej predvidene obveznosti.

"Glede na to, da je ŠOS izhodišča zakona o malem delu v celoti zavrnila in glede na to, da je bil predlog zakona umaknjen z zadnje seje sveta vlade za študentska vprašanja, je tokratni shod in predaja pisem podpore ministru še dodatna motivacija, da sporni zakon umakne iz vladnega semaforja," so v napovedi predaje podpisov zapisali na ŠOS.

Študenti zahtevajo, da se študentsko delo ureja ločeno, saj takšen predlog, "kot ga promovira minister za delo, pomeni prikrito ukinitev študentskega dela, elitizacijo visokega šolstva in ukinitev avtonomnega študentskega organiziranja".

Zakon o malem delu je po njihovih navedbah napisan na nerealnih temeljih, površno in brez projekcije učinkov ter posledic, "zato so tudi pogovori na teh temeljih nemogoči". Dokaz za to je tudi način "lepotnih korekcij" predlaganega zakona, še preden se je sploh zaključila javna razprava, so prepričani v ŠOS.

Zato je po njihovih ocenah edina za študente sprejemljiva rešitev umik omenjenega zakona ali popolnoma ločena in celostna ureditev študentske problematike.

O malem delu naj bi sicer v petek razpravljal Ekonomsko-socialni svet (ESS), vendar so zakon skupaj s predlogom zakona o delovnih razmerjih na zahtevo sindikatov umaknili z dnevnega reda. Socialni partnerji bodo malo delo usklajevali še do prihodnje seje ESS.