Predlagane spremembe zakona o delovnih razmerjih - da bi se znižale odpravnine in skrajšali odpovedni roki - so močno razburile sindikate, ki so vlado pozvali, naj predlog zakona umakne. V nasprotnem primeru bodo, so zagrozili, stopnjevali sindikalne aktivnosti, kar bi lahko pomenilo množične proteste, zahteve za referendum in v skrajnem primeru tudi splošno stavko.

Tudi tokrat - tako kot na zadnji seji - bodo predlagali umik tega zakona z dnevnega reda seje ESS. "Ogorčen sem, da je sploh na dnevnem redu. Zakon je popolnoma neusklajen. Znižanje odpravnin je absolutno nesprejemljivo," je danes za STA dejal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj in dodal, da je bil z dnevnega reda umaknjen predlog zakona o urejanju trga dela, ki ureja nadomestila za brezposelnost in je tesno povezan s predlaganimi spremembami pri odpravninah in odpovednih rokih.

Po Reboljevih besedah v tem času ni bilo interesnih pogajanj v okviru delovnih skupin. Tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič pravi, da v tem času napredka v pogovorih ni bilo.

Tristranska delovna skupina, ki so jo oblikovali po sklepu ESS z 12. marca, se je po navedbah ministrstva nazadnje sestala danes. Zahteve za umik zakona z dnevnega reda na ministrstvu niso želeli komentirati.

Tudi delodajalci niso zadovoljni z delom delovne skupine. Kot je danes za STA dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole, je bil današnji sestanek sklican šele v sredo. "Takšni ad-hoc načini usklajevanj še enkrat dokazujejo, da se ne da delati. Strokovna skupina naj bi usklajevala strokovna, ne interesna vprašanja in to se nenehno meša," dodaja.

Smole napovedane zahteve za umik zakona o delovnih razmerjih z dnevnega reda ni želel komentirati. Dodal pa je, da zakonski predlog "ne prinaša nič od tega, kar je premier napovedoval pod spremembe, ki bodo spremenile srednjeveški trg dela". "To je le nekaj popravkov, ki v ničemer ne spreminjajo prožnosti trga dela in ne odgovarjajo na nobeno od zahtev, ki so jih podali delodajalci," pravi Smole.

Na dnevnem redu petkove seje je sicer nadaljevanje razprave o predlogu zakona o malem delu. Na zadnji seji je bilo med osrednjimi vprašanji, v kolikšni meri omejiti to delo tako časovno kot po zaslužku. Ministrstvo je spremenilo prvotni predlog in tudi podaljšalo zaključek javne razprave o tem zakonskem predlogu z 12. na 24. april.

V sklicu seje je predlagana tudi obravnava predloga zakona o stavki, a bodo sindikati zahtevali tudi umik te točke. Kot je danes za STA pojasnil Semolič, je tudi ta predlog, s katerim so načeloma zadovoljni, a bi ga bilo moč izboljšati, neusklajen. "Ministru se nerazumljivo mudi," dodaja Semolič.

Na dnevnem redu seje je poleg omenjenih zakonov predlog za pristop h konvenciji o varstvu pravice do organiziranja in postopkih za določitev pogojev zaposlitve v javnem sektorju.