Svoje predloge sta opravičevala s sklicevanjem na interese malih delničarjev, vendar le malokrat razkrila, koliko delničarjev je sploh podpiralo te zahteve in njune kandidate, kaj šele, kateri so ti delničarji. Vprašanje je, ali gre dejansko za interese malih delničarjev - naše raziskovanje namreč kaže, da se za interesi obeh združenj velikokrat skrivajo interesi različnih gospodarskih družb, ki želijo prek njiju uveljavljati predvsem svoje kapitalske interese.

Kdo financira "zaščitnika" malih delničarjev

Zato smo želeli od obeh "zaščitnikov" malih delničarjev izvedeti, kako in predvsem kdo financira njuno delovanje. Imen financerjev tako Verbič kot Stanković nista želela razkriti.

Glede na to, da VZMD svojim članom (koliko jih je, ni znano) sploh ne zaračunava članarine, ga očitno v celoti financirajo gospodarske družbe in drugi neznani donatorji. MDS članarino zbira, vendar ta predstavlja le 10 odstotkov njegovih prihodkov. Kot nam je sporočil Stanković, je imel MDS konec decembra lani 42 članov, ki so lani plačali 1260 evrov članarine. Z donacijami je MDS zbral 4250 evrov, z opravljanjem dejavnosti pa je zaslužil 8200 evrov. Primerjava z VZMD pokaže, da je MDS pravi palček, saj je imel VZMD po zadnjih znanih podatkih že leta 2008 307.544 evrov prihodkov.

Kako VZMD ustvarja prihodke, ostaja skrbno varovana skrivnost, saj Verbič na naša vprašanja ni želel odgovoriti. Dejal nam je le: "Na vprašanja ne bomo odgovorili, ker VZMD ne želi sodelovati pri primerjavi z MDS, ker ni primerjave med neprimerljivimi."

Premoženje MDS in VZMD

Medtem ko ima društvo MDS po pojasnilih Stankovića za vsega 250 evrov premoženja (delnice), pa tudi premoženje VZMD ostaja skrivnost. VZMD in MDS delujeta v poslovnih prostorih v Ljubljani. Medtem ko je Stankovič razkril, da za tri poslovne prostore v skupni izmeri 40 kvadratnih metrov odvetnici Dragici Kuhelj mesečno plačujejo 727 evrov bruto najemnine, Verbič tudi tovrstnih podatkov ni želel razkriti.

Kdo nadzira poslovanje in udeležbe v tujini?

"Poslovanje našega društva, poleg običajnih uradnih institucij, nadzirajo zunanji računovodski servis ter statutarno določeni organi Društva MDS (torej nadzorni odbor)," pravi Stanković, medtem ko od VZMD tudi na tovrstna vprašanja nismo dobili odgovorov.

Za razliko od MDS, ki se do zdaj ni udeležil še nobenega srečanja v tujini, pa je Verbič v zadnjih letih večkrat potoval na razne konference in srečanja v tujini (Brazilija, London Bruselj). Kam vse je potoval lani, pa Verbič ni želel odgovoriti.

matjaz.polanic@dnevnik.si