Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Roberta Gibbsa bosta voditelja govorila o številnih strateških vprašanjih skupnega pomena, od Afganistana, Pakistana, Irana, Bližnjega vzhoda in evropskega varnostnega sodelovanja do okrevanja svetovnega gospodarstva.

Sarkozy bo najprej že danes obiskal New York, kjer bo imel predavanje o 200 letih odnosov med Francijo in ZDA, v Washingtonu pa se bo pogovarjal tudi s predsednikom senatnega odbora za mednarodne odnose, demokratom Johnom Kerryjem iz Massachusettsa. Čeprav bo ena od pomembnih tem gospodarstvo, Sarkozyja tokrat ne spremljajo gospodarstveniki, ampak akademiki in misleci.

Evropa pričakuje, da se bo začel Obama, potem ko mu je uspelo doseči sprejetje zdravstvene reforme, bolj ukvarjati z mednarodnimi temami. V pogovorih s Sarkozyjem naj bi se tako med drugim dotaknila sodelovanja v Afganistanu, kjer Francija ne kaže volje za napotitev dodatnih vojakov.

Beseda naj bi nanesla še na iskanje formule za nove sankcije v Varnostnem svetu ZN proti Iranu, podnebne spremembe, pa tudi finančne reforme. Predstavniški dom kongresa je sicer že potrdil reforme finančnega sistema za preprečitev ponovitve zadnje krize, senat pa je predlog spravil skozi pristojni odbor. Pri sprejemanju bodo kljub temu težave, ker republikancev po porazu pri zdravstveni reformi sodelovanje ne zanima.

Ena od tem, ki jih bo Sarkozy načel z Obamo, je zaplet pri razpisu za pogodbo za proizvodnjo novih zračnih tankerjev. Sarkozy naj bi na srečanju izrazil pričakovanje, da bo tekma poštena. Evropski proizvajalec Airbus, ki se je za pogodbo potegoval z ameriškim Northrop Grumanom, je namreč odstopil od natečaja, ki je dajal prednost ameriškemu Boeingu, trenutno pa se dogovarjajo o ponovitvi razpisa.

Vprašanje je, ali se bosta predsednika dotaknila tudi nedavnega zapleta glede načrtovane prodaje francoske vojaške ladje Rusiji, zaradi česar je Washington že izrazil zaskrbljenost.

Obama je doslej Francijo uradno obiskal že dvakrat, Sarkozy pa je bil v Washingtonu ob koncu mandata Georgea W. Busha. Obama in prva dama Michelle naj bi lani nekoliko užalila francoski predsedniški par, ko sta se namesto za veliko državniško večerjo v Parizu odločila za zasebno v restavraciji. Torkova večerja v Beli hiši bo prav tako zasebna, vendar bosta na njej oba para.

Sarkozy upa, da si bo z obiskom popravil podporo doma. Njegova stranka je namreč pred kratkim doživela hud poraz na regionalnih volitvah, predsedniku pa celo njegov oče Pal in žena Carla svetujeta, naj se na volitvah leta 2012 ne poteguje za nov predsedniški mandat.