O zmanjšanju števila ministrstev po Pahorjevih besedah v vladi razmišljajo v okviru širše reforme državne uprave, predlog pa ima po njegovem podporo večine ministrov in ministric.

Odločitve o zmanjšanju ministrstev Pahor sicer ne namerava sprejeti čez noč, saj je treba novo strukturo zelo dobro premisliti in jo tudi koalicijsko uskladiti. "Ta hip za tako revolucionarne posege nimamo časa, vendar pa z njimi tudi ne moremo odlašati," je dejal in dodal, da se predlog pripravlja.

V izjavi za medije je sicer premier Pahor komentiral tudi ponedeljkov sestanek s pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem in morebitno razrešitev generalne državne tožilke Barbare Brezigar. Po njegovem je v prid vseh, da se spor, ki je nastal med Brezigarjevo in Zalarjem, razčisti in reši v prid skupnega interesa. "To pomeni, da pravosodno ministrstvo učinkovito skrbi za državnotožilski red in se ne vtika v posamezne primere, na drugi strani pa da tožilstvo vse primere obravnava nepristransko," je dejal. Na sestanku je sicer slišal argumente obeh strani in si o tem ustvaril svoje mnenje.

Predsednik Zaresa Gregor Golobič je v zvezi z zmanjšanjem števila ministrstev po kolegiju predsednika vlade povedal, da gre za temo, ki je bila prisotna od začetka mandata. "Za nas je bila posebej pomembna ob formiranju vlade, ker takrat je najprimernejši trenutek, da se odmeri dimenzije vlade," je pojasnil.

Že takrat je bilo nekaj teh pobud, tudi danes pa po besedah Golobiča to ni izključeno. Predsednik Zaresa meni, da bo pri razpravi o tem potrebna pazljivost in skrb, da bi se učinki merili predvsem v učinkovitosti delovanja posameznih ministrstev oz. v manjšem ukvarjanju ministrstev s posamičnimi operativnimi zadevami in bolj z "delanjem politike v konceptualnem smislu".

Pri tem je Golobič izpostavil, da je dilema v tem, ali je letošnje leto primerno za to, da bi se "odločevalci" v vladi, parlamentu in v strankah osredotočali na to vprašanje. Po njegovih besedah je namreč leto 2010 zelo pomembno z vidika reform, ki so v teku.