Imena izgnanega izraelskega diplomata Miliband danes ni razkril. Pojasnil pa je, da so ga iz Londona izgnali po preiskavi o uporabi 12 ponarejenih britanskih potnih listov pri umoru enega izmed vodij oboroženega krila palestinskega gibanja Hamas, Brigad Ezedina al Kasama, Mahmuda al Mabhuha 20. januarja v Dubaju.

Britanski zunanji minister je še dodal, da je preiskava odkrila "prepričljive razloge", da je moč verjeti, da je za ponarejene potne liste odgovoren Izrael, navaja ameriška tiskovna agencija AP.

Izraelski veleposlanik v Veliki Britaniji Ron Prosor je v odzivu dejal, da je Izrael "nad odločitvijo britanske vlade razočaran", a je hkrati potrdil svojo zavezo odnosu, ki je "obojestranskega pomena".

Velika Britanija je nedavno v Izrael napotila svoje preiskovalce, ki so se sestali s tam živečimi dvojnimi, izraelskimi in britanskimi, državljani, katerih identitete so januarja uporabili domnevni morilci al Mabhuha.

Dubajski organi so umor že pred tem pripisali izraelski tajni službi Mosad in so identificirali najmanj 26 oseb, ki naj bi pripadale skupini, ki je 20. januarja v luksuznem dubajskem hotelu najprej omamila in nato zadavila al Mabhuha.

V Dubaj so omenjeni pripotovali pod lažnimi identitetami in s ponarejenimi evropskimi in avstralskimi potnimi listi. Izrael ni vpletenosti v umor niti zanikal niti potrdil.

Interpol je v zvezi z umorom doslej objavil 27 t. i. rdečih obvestil, ki predvidevajo aretacijo iskanih. Ti naj bi sicer pripadali dvema ekipama - ena naj bi neposredno sodelovala pri umoru al Mabhuha, druga pa naj bi pred tem pomagala pri prisluškovanju in zasledovanju omenjenega.

Preiskavo o uporabi štirih francoskih potnih listov v umoru v Dubaju so medtem odprli tudi v Franciji. Preliminarno preiskavo zaradi suma ponarejanja in kraje identitete pri umoru hamasovca je sredi meseca začelo tožilstvo v Parizu, so danes sporočili sodni viri.