Papež v pastoralnem pismu irskim vernikom, ki ga bodo v nedeljo prebrali v vseh irskih cerkvah, sicer ni prevzel odgovornosti Vatikana za dejanja Cerkve na Irskem, je pa ostro obsodil zlorabe nad otroki, ki so jih zagrešili katoliški duhovniki, in se žrtvam opravičil za njihovo trpljenje ter "grozljivo izdajo". Izrazil je obžalovanje, da v številnih primerih ni bilo nikogar, ki bi bil pripravljen prisluhniti tistim žrtvam, ki so imele pogum spregovoriti o tem, kaj se jim je zgodilo.

Papež je sicer izpostavil, da so škandalu botrovali številni dejavniki, od nezadostne moralne in duhovne vzgoje v semeniščih, do splošnih tendenc v družbi. "Zdaj ko smo pozorno preučili številne elemente, ki so preučili krizo, lahko določimo tudi učinkovite rešitve," je v pismu zapisal papež in prosil odpuščanja. Presenetljivo pa se ni dotaknil podobnih škandalov, ki so izbruhnili tudi v drugih državah, povzema avstrijska tiskovna agencija APA.

Papeževo pastoralno pismo irskim katolikom (Foto: Reuters).

Zavzel se je tudi, da bi morali tisti, ki so zlorabljali otroke, "odgovarjati pred Bogom in sodiščem". Zlorabili so sveto zaupanje, osramotili Cerkev in škodili ne le žrtvam, ampak tudi duhovništvu in verskemu življenju na Irskem, je še dodal Benedikt XVI. "Ničesar ne prikrivajte. Odkrito priznajte svojo krivdo, predajte se zahtevam pravice, a vseeno upajte na božjo milost," je še pozval vse tiste, ki so odgovorni za zlorabe.

Papež je obsodil tudi dejanja irskih škofov, ki so leta prikrivali zlorabe s strani duhovnikov in niso ukrepali. Kot je dejal, so "naredili ogromne napake v presoji", zato pa naj zdaj razkrijejo vse in "sodelujejo s civilnimi oblastmi", navaja ameriška tiskovna agencija AP.

Preiskavo bodo vodili iz Vatikana

Zadevo bo zdaj podrobneje preiskala posebna preiskava, ki jo bodo vodili iz Vatikana, je odločil papež. To po navedbah poznavalcev Vatikan stori le, če ne zaupa, da bi bila lokalna Cerkev sposobna sama rešiti problem. Tovrstno "apostolsko pomoč" je Vatikan sicer ukazal leta 2002, ko so škandali glede spolnih zlorab v vrstah Katoliške cerkve izbruhnili v ZDA.

Irsko pa je škandal pretresel lani. Prišlo je do razkritja spolnih, fizičnih in psihičnih zlorab na tisočev otrok, ki so se dogajale v nekdanjih katoliških sirotišnicah in šolah od 30. pa vse do sredine 90. let 20. stoletja. Kmalu zatem je sledila še ugotovitev, da je vodstvo dublinske nadškofije v letih 1974-2004 namerno prikrivalo na stotine spolnih zlorab s strani duhovnikov.

Škandal segal vse do irskega kardinala

Škandal je segel vse do kardinala Seana Bradyja, prvega moža irske Cerkve, ki se je leta 1975 udeležil sestanka, na katerih sta dva otroka, ki naj bi ju spolno zlorabil zloglasni duhovnik Brendan Smyth, eden najhujših irskih serijskih pedofilov, podpisala zavezo o molčečnosti. Brady o zlorabah namreč takrat ni seznanil pristojnih oblasti.

Po škandalu na Irskem so sicer Rimskokatoliško cerkev pretresla še razkritja spolnih zlorab v več drugih evropskih državah, med drugim v papeževi rodni Nemčiji, pa tudi v Avstriji, Švici in na Nizozemskem. Vendar pa se papež tokrat teh problemov ni dotaknil, ampak se je posvetil predvsem irskim vernikom.