To so danes sporočili iz pisarne EPP v Evropskem parlamentu, medtem ko v torek na vprašanja novinarjev v Bruslju v povezavi z omenjenim anonimnim pismom, katerega vsebina naj bi bila lobiranje proti slovenskemu kandidatu, niso želeli odgovarjati.

V torek so trije slovenski člani EPP pojasnili le, da niso člani odbora za nadzor proračuna, v katerem je bil zaslišan Cvikl, zato niso bili prisotni na njegovem zaslišanju in zato se "ne čutijo pristojne in ne želijo dajati izjav v zvezi s tem zaslišanjem".

Danes pa so evropski poslanci Zver, Peterle in Jordan Cizljeva tudi protestirali proti temu, da "predstavniki levih strank poskušajo vnašati lastne slovenske frakcijske boje in umetne afere v Evropski parlament".

Tako so se odzvali na torkovo izjavo evropske poslanke Tanje Fajon (S&D), da ni prav, da se sliši o poskusih delovanja proti slovenskemu kandidatu znotraj EPP in da bi se slovenske probleme vnašalo v zaslišanja za tako pomembne položaje, ko bi morali predvsem presojati o usposobljenosti kandidata.

Več virov v Evropskem parlamentu je v torek potrdilo obstoj anonimnega pisma o Cviklu, o njegovi vsebini pa ni bilo niti v torek niti danes mogoče izvedeti več kot to, da naj bi šlo za lobiranje proti slovenskemu kandidatu, o katerem se je sicer govorilo že v minulih tednih.

Da je pismo videl in tudi prebral, je v torek sicer potrdil tudi evropski poslanec iz vrst EPP Tamas Deutsch, ki je, kot je sam povedal, edini glasoval proti kandidaturi Cvikla za člana Evropskega računskega sodišča.

Odbor za nadzor proračuna je sicer v torek Cvikla podprl z 21 glasovi za, enim proti in dvema vzdržanima. Predvidoma prihodnji teden pa bo o desetih kandidatih za člane Evropskega računskega sodišča glasoval tudi celotni Evropski parlament.

Odbor za nadzor proračuna ima 29 članov, od tega 11 iz EPP, osem iz vrst socialistov in demokratov (S&D), štiri iz vrst liberalcev ALDE, dva iz vrst zelenih ter ostale iz drugih političnih skupin.