NSKS po besedah njenega predsednika Karla Smolleja meni, da bi morale enak korak narediti tudi druge krovne organizacije slovenske manjšine v Avstriji, nato pa bi morali Slovenci na avstrijskem Koroškem demokratično izvoliti enotno zastopstvo. "Naša volilna baza je prepričana, da lahko samo skupna in enotna organizacija zastopa naše interese," je še dejal Smolle.

"Čeprav minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš meni, da politične organizacije na avstrijskem Koroškem niso pomembne, smo sami mnenja, da so izredno potrebne, vendar pa naj bi bila to enotna organizacija, ki bi jo vzpostavili na podlagi demokratičnih in splošnih volitev med Slovenci na Koroškem," je pojasnil. Z njim so se na današnji novinarski konferenci strinjali tudi drugi predstavniki NSKS.

"Koroški Slovenci potrebujemo reformo svojih struktur," je poudaril podpredsednik NSKS Marjan Pipp in menil, da sedanje organizacije nimajo prave podpore med ljudmi. Generalna politična sekretarka NSKS Angelika Mlinar pa je menila, da bi se v primeru vzpostavitve demokratično legitimne strukture tudi drugi angažirali za manjšino.

NSKS želi z odločitvijo o samorazpustitvi "zbuditi" glavne politične akterje tako v Sloveniji kot v Avstriji. "Mislim, da se morajo glavni politični akterji v Sloveniji zdaj zbuditi, da gre zdaj zares," je dejal Smolle. Po njegovih besedah je imel NSKS pogum, da je "najprej sam sebe postavil pod vprašaj", da bo odprl vrata boljši in bolje organizirani prihodnosti.

Predstavniki NSKS so danes poudarjali, da njihova odločitev ni odgovor na krčenje finančnih sredstev, temveč na odnos Slovenije do manjšine. Smolle je menil, da gre za udarec politično zavednim koroškim Slovencem.

"To vodi v folklorizacijo, da bomo samo še peli, naslednji korak je asimilacija in dokončno izginotje slovenske narodne skupnosti," je odločitev vlade o krčenju sredstev za politične organizacije komentiral Rudi Vouk, ki je tudi sporočil, da po 29. marcu ne bo več podpredsednik NSKS, ne glede na odločitev Zbora narodnih predstavnikov. "Namesto političnega dela bodo politične organizacije tekmovale za subvencije in podporo," je še menil in dejal, da na tak način ne gre naprej.

"Slovenija je sprejela rezultate asimilacije od leta 1920 do danes," je dejal Smolle. Menil je še, da del slovenske vlade "v času, ko se pol Avstrije obrača na skrajno desnico", hoče povedati politikom slovenske manjšine, da niso potrebni. "S kom pa joče Slovenija internacionalizirati manjšinsko vprašanje? S kom hoče razpravljati, če ruši temelje na Koroškem," je vprašal.

"Sistem, kako se na uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu delijo sredstva koroškim Slovencem ni pregleden, je dokaz za samovoljnost, je totalitaren in nedemokratičen. Podpira prihuljenost, poslušnost, pohlevnost. Je koruptiven in gnil," pa je menil predsednik Zbora narodnih predstavnikov, najvišjega telesa odločanja pri NSKS Jože Wakounig. "Kako naj preživimo brez politične samozavesti," je še vprašal.

V primeru, da bi zaradi odločitve o razpustitvi izginil samo NSKS, bi bila to po mnenju Smolleja velika škoda za slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem. "Vendar je včasih tako, da je treba znati prevzeti veliko odgovornost, da sprejmeš odločitev, ki je na prvi pogled videti negativna, morda celo škodljiva ali nevarna. A na ta način lahko opozoriš tiste, ki so zares odgovorni, tako v Sloveniji kot v Avstriji, na to, da lahko samo močna interesna skupina doseže, kar je treba, torej uresničitev 7. člena Avstrijske državne pogodbe in predvsem močno zastopniško organizacijo, ki je v stanju tako slovenskim kot avstrijskim političnim strukturam se postaviti v bran, če gre za naše politične pravice," je odločitev še pojasnil Smolle.