V Črni gori živi po besedah ministra kakih 500 Slovencev. Če bi iskali globlje, bi jih bilo zagotovo še precej več, saj je prišlo do močne asimilacije, zaradi katere je med mlajšimi generacijami občutek slovenstva v veliki meri izginil. Slovenci so poleg tega razkropljeni po vsej državi in nimajo praktično nobenih stikov med seboj.

Poglavitni namen novega Slovenskega društva Vida Matjan vidi minister zato predvsem v tem, da poveže v Črni gori živeče Slovence in z različnimi prireditvami pomaga krepiti njihov občutek slovenstva, poleg tega pa naj bi jih društvo tudi bolje povezalo z matico ter spodbudilo sodelovanje med Slovenijo in Črno goro.

Ponedeljkov Slovenski večer v Podgorici, ki je bil posvečen ustanovitvi tega društva in so se ga med drugim udeležili tudi slovenski in črnogorski gospodarstveniki, je bil po besedah ministra "prvi korak v pravo smer". Kot je povedal, je društvo sicer ustanovilo le nekaj več kot 20 posameznikov, a že na ponedeljkovi slovesnosti se je to število po Žekševih besedah več kot podvojilo.

Poleg povezovalne vloge je minister kot glavni izziv, s katerim se mora društvo aktivno spopasti, navedel poučevanje slovenskega jezika v Črni gori. Prav potreba po ustanovitvi lektorata za slovenski jezik na Univerzi Črne gore je tudi ena od tem Žekševega obiska v Črni gori, o kateri se bo v sredo med drugim pogovarjal s tamkajšnjim zunanjim ministrom Milanom Roćenom.

Kot je pojasnil za STA, v Črni gori trenutno naj ne bi bilo niti enega človeka, ki bi formalno znal slovenski jezik in bi npr. bil usposobljen za prevajanje. Poučevanje slovenščine v Črni gori je tako nujno treba izboljšati. To je v obojestranskem interesu, je poudaril Žekš in zagotovil, da bo razpravo o tem prenesel v Slovenijo.

Za danes in sredo ima slovenski minister med drugim na programu še srečanje s predstavniki organizacij, ki v Črni gori skrbijo za manjšine in diasporo, pogovor z ministrom Roćenom, obisk na črnogorski akademiji znanosti in umetnosti ter udeležbo na predavanju profesorja Vladimirja Osolnika z ljubljanske Filozofske fakultete.