Pobudo za referendum o odvetniku za živali, ki naj bi med drugim zlorabljene živali zastopal v kazenskem postopku, je vložilo švicarsko Društvo za zaščito živali (STS). Direktor STS Hansuli Huber poudarja, da še tako dober zakon o zaščiti živali ne zadostuje, če je mučenje živali še vedno obravnavano kot "kavalirski delikt".

Švicarska vlada in parlament sta se, kot je poročala avstrijska tiskovna agencija APA, že izrekla proti tej pobudi. Nasprotujejo ji tudi švicarski kmetje. Nasprotniki pobude opozarjajo predvsem na to, da z uvedbo odvetnika za živali ne bo mogoče preprečiti samih zlorab živali, saj se bodo odvetniki vključili šele, ko se bo zloraba že zgodila. Drugačnega mnenja je doslej edini odvetnik za živali v Evropi Antoine Götschel, ki je bil v Zürichu že leta 2007 imenovan za "odvetnika za živali".

"Ljudje, ki so zlorabili živali, imajo pravico do odvetnika ali jim odvetnika dodelijo, živali pa te pravice nimajo. In tukaj nastopim jaz," je za britanski Sunday Times pojasnil Götschel in dodal, da "ljudje menijo, da je recimo za morske prašičke dovolj že ljubezen. A to še ne zadovoljuje vseh potreb živali, kot je npr. družba drugih živali iste vrste."

V Švici je sicer največ pozornosti deležno referendumsko vprašanje o znižanju letnega odstotka na privarčevana sredstva za pokojnino, ki ga prispeva država. Levica in sindikati temu odločno nasprotujejo in govorijo o "kraji pokojnin". Vlada, desna sredina in desnica na drugi strani menijo, da gre za ukrep za stabilizacijo drugega stebra pokojninskega zavarovanja. Gre za znižanje odstotka na privarčevana sredstva za pokojnino, ki ga izplačajo vsako leto kot rento. Sedanjih sedem odstotkov naj bi znižali na 6,95 odstotka za moške in 6,4 odstotka za ženske.

Švicarski volivci bodo odločali tudi o ureditvi področja raziskav na ljudeh na ustavni ravni. Švicarska zakonodaja na tem področju je neurejena in se razlikuje od kantona do kantona. Z novim členom v ustavi naj bi odpravili prav to pomanjkljivost.