Kot pravi, je sprva politika obvladovala vse. Ko pa je bivša partijsko-udbovska oblast ob Demosu ugotovila, da se ne bo dalo obdržati Oblasti, so začeli ustanavljati nove mreže, vzporedne centre. Tudi v zdravstvu. "Medicinski center Barsos so, recimo, ustanovili nosilci prejšnje, partijsko-udbovske oblasti."

Otroci nekdanjih partijskih funkcionarjev so se razpršili po vseh sferah civilne družbe in ohranili podedovane partijske privilegije. A po njegovih besedah je bil tudi desničarjem znotraj Demosa model privilegijev tako rekoč svetel vzor, hoteli so le zamenjati stare oblastnike in sami zavzeti njihovo mesto.

Na vprašanje, ali je notranja ministrica Katarina Kresal kriva samo zato, ker ima partnerja z vplivom in zvezami, odgovarja, da je to krivda brez krivde. Tega, da je del nekega bolj ali manj skritega omrežja, bolj ali manj vplivne naveze. Gre za nekakšen "parapravni" vpliv na politiko, kar postavlja pod vprašaj tako pravno državo kot samo vladavino prava, meni.

Nobene nevarnosti pa ni, "da bi nas vse požrl nekakšen pajek, ki plete vse niti v družbi". "Lahko pa pride do konflikta med skupinami, ki imajo različne ambicije, različne interese, izhajajo iz različnih vrednot," meni Hribar.

Glede iskanja zamenjave za premiera, o čemer je govoril Niko Kavčič, Hribar pritrjuje, da je bilo pred letom dni tako. Zadnje leto je brez tekočih informacij, ne vidi pa nikogar, ki bi premiera dejansko lahko v kratkem zamenjal.

Odgovor o odlikovanju Tomaža Ertla začenja z vprašanjem, ali naj zločinca, ki je skočil za utapljajočim se otrokom v reko, nagradimo ali ne. Meni, da bi mu bilo za njegovo junaško dejanje treba dati priznanje in da bi bilo popolnoma sprevrženo, če bi priznanje, kar po analogiji počne vodja opozicije, obsojali kot "nagrado za zločin".

Dodaja, da je Ertl skupaj s celotnim slovenskim političnim vrhom preprečil zapor članov Nove revije, s tem seveda njeno ukinitev. Drugo dobro dejanje je Ertlovo sodelovanje v akciji Sever. Osebno sicer meni, da bi bila še bolj premišljena odločitev o nagraditvi celotne organizacije Sever, posredno torej tudi Ertla, "kajti veliko, od Jožeta Pučnika do Janeza Janše, jih ni imelo sreče, kakršno smo imeli drugi".

Vendar Ertl po Hribarjevih besedah ni odgovoren le za povsem preteklo, marveč tudi za sedaj veljavno in učinkujočo preteklost; namreč za uničenje ali morda krajo, skrivanje dokumentov o zasledovanju in preganjanju oporečnikov. Sam bi, če bi bil v vlogi podeljevalca odlikovanj, od Ertla, preden bi mu podelil sicer zasluženo odlikovanje, terjal, da pove, kje so dokumenti, kdo je neposredno odgovoren za to, da so izginili.

V pogovoru se je dotaknil tudi RKC. Ta po njegovem zelo natančno ve, v čem je krivda Zveze borcev, ker ta ne obsodi revolucije. A tudi sama ni pripravljena priznati niti kančka svoje ideološke in organizacijske soodgovornosti za to, kar se je dogajalo med državljansko vojno: kolaboracija z okupatorji, ovajanje, predvsem pa je svoje ljudi prignala do roba brezna.