Zahtevo po varstvu zakonitosti, ki jo je vložilo vrhovno tožilstvo, so vrhovni sodniki namreč zavrnili kot neutemeljeno. Pomislek tožilstva, da bi priznanje te sodne odločbe ogrožalo pravno in moralno integriteto slovenske pravne ureditve, so v obširni argumentaciji zavrnili. Kakor so poudarili, učinki priznanja tuje sodbe ne nasprotujejo mednarodnemu javnemu redu.

Moška sta v ZDA registrirala istospolno partnersko skupnost. Tam sta posvojila deklico, ameriško državljanko, ki že od rojstva živi z njima v ZDA. Ker sta razpeta med obema državama, sta hotela urediti dokumente tudi pri nas. Posvojenko sta hotela vpisati v matični register, a sta na upravni enoti izvedela, da morata najprej vložiti predlog za priznanje tuje sodne odločbe o posvojitvi.

Kakor so v sodbi pojasnili vrhovni sodniki, je vrhovno sodišče že zavzelo stališče, da pri presoji, ali bi bil učinek priznanja tuje sodne odločbe v nasprotju z javnim redom Republike Slovenije, prihaja v poštev tako imenovani mednarodni javni red. Ta ni pojem mednarodnega, ampak nacionalnega prava - vsaka država načeloma sama odloča, katere vrednote so zanjo temeljne. Ker pa v slovenski mednarodni javni red spada tudi javni red, katerega vir je pravo institucij Evropske unije in Sveta Evrope, je v okviru nacionalnega javnega reda treba varovati tudi tiste elemente, ki izvirajo iz evropskih pravnih virov. To pomeni, da morajo sodišča zavrniti priznanje tuje sodne odločbe, čeprav ni v nasprotju z javnim redom njihove države, je pa v nasprotju s skupnimi vrednotami.

Prav tako sodišča ne morejo več zavrniti priznanja sodbe tujega sodišča, čeprav je v nasprotju z njihovim javnim redom, če ta zavrnitev z "evropskega vidika" ne bi bila upravičena oziroma proporcionalna, v sklepu pojasnjujejo vrhovni sodniki.

Vrhovno tožilstvo se je med drugim sklicevalo na to, da v rojstno matično knjigo kot starše oziroma posvojitelje ni mogoče vpisati dveh oseb istega spola. A vrhovni sodniki so zavrnili tudi ta pomislek. So pa poudarili, da vpis rojstva otroka istospolnih staršev nedvomno terja ustrezno prilagoditev veljavnega koncepta rojstne matične knjige, še piše Delo.