Podjetja se lahko v ukrepa delnega subvencioniranja polnega delovnega časa in delnega povračila nadomestila plače za delavce na čakanju prijavijo do konca marca. Zavod za zaposlovanje bo subvencije za skrajšanje delovnega časa izplačeval najdlje do 30. septembra letos, povračila nadomestila plače pa do 31. marca 2011.

"Zaenkrat ni načrtov da bi ukrepa podaljšali. Oba zakona sta za novoprijavljena podjetja odprta do konca marca. Če bi se v tem času kaj dramatičnega dogajalo oz. če bi se kasneje med letom kriza ponovno zaostrila, bi se lahko vrnili na vprašanja teh zakonov," je za STA dejal minister Svetlik.

Ministrstvo želi prednost dati strukturnim spremembam, ki naj bi po izteku delovanja omenjenih dveh zakonov v začetku prihodnjega leta že dali rezultate. Gre za spremembe zakonodaje na področju delovnih razmerij, zaposlovanja in zavarovanja za primer brezposelnosti, malega dela in na socialnem področju. "Takrat bodo učinki teh zakonov že vidni in bodo pomagali pri izhodu iz krize na drugačen način kot po teh dveh interventnih zakonih," dodaja Svetlik.

Po ocenah ministrstva sta interventna ukrepa ohranila vsaj 26.000 delovnih mest. "Mislim, da je to lep uspeh, glede na to kakšne probleme z brezposelnostjo imamo," pravi minister.

Po podatkih zavoda za zaposlovanje je v okviru ukrepa delnega subvencioniranja polnega delovnega časa do 19. februarja pogodbe podpisalo 860 podjetij za nekaj manj kot 66.000 delavcev, vrednost pogodb pa je 43,3 milijona evrov. Država je doslej izplačala 28,9 milijona evrov teh subvencij.

Pogodbe za delno povračilo nadomestila plače za delavce na čakanju je po zadnjih podatkih podpisalo 532 podjetij za 18.320 delavcev. Vrednost pogodb je 75,5 milijona evrov za nadomestila plače in 11,9 milijona evrov za stroške usposabljanja. Doslej je bilo izplačanih 9,7 milijona evrov.