Občinskemu svetu bo Popovič na prihodnji seji predlagal sprejetje sklepa z zahtevo po Žarnićevem odstopu, če zadev v zvezi s Kemiplasom ne bo takoj uredil, je pojasnil Matoz. Vzrok za tako odločitev župana Popoviča naj bi bila tudi izjava Žarnića, ki je po poročanju časnika Primorske novice dan po nesreči v Kemiplasu dejal, da dogodek dokazuje, da na ministrstvu delajo prav, ker ne prehitevajo.

"Ne le, da ne prehitevajo, ampak zelo zaostajajo, če niso celo ostali na startu," je na novinarski konferenci, ki jo je v Kopru organizirala koprska občinska uprava, opozoril Matoz. Datum, do katerega bi moral Kemiplas pridobiti IPPC dovoljenje, se je namreč iztekel 31. oktobra 2007. Eksplozija je po njegovem dokaz, da lahko pride do hude tragedije, za katero bo odgovornost nosilo tudi ministrstvo za okolje.

"Dejstvo je, da nekdo od pristojnih ne dela vestno," je opozoril Matoz. Kot je pojasnil, so inšpektorji že leta 2004 in 2005 od Kemiplasa zahtevali sanacijski program, njihove odločbe pa niso bile spoštovane. Država po njegovem ni poskrbela, da bi izvršila, kar je predpisala, kar je prav tako prispevalo k sedanjim razmeram v tovarni.

Kot je ob tem dodal, je bil tudi prejšnji okoljski minister Karl Erjavec poklican na odgovornost prav zaradi neukrepanja v preteklosti. "Kako lahko zaupamo v pravno državo, če ministrstvo zavestno krši zakon, ob tem pa še izjavlja, de dela prav?" se je še vprašal Matoz. Žarnića je ob tem osebno pozval, naj pojasni, "zakaj ministrstvo od oktobra 2007 ni bilo sposobno sprejeti odločitve glede IPPC dovoljenja".

"Nesreča, ki se je zgodila v Kemiplasu, bo pri pripravljanju našega odgovora glede dovoljenja dodaten strokovni argument za še bolj podrobno obravnavo tega problema," je Roko Žarnić pojasnil v današnjem pogovoru za Radio Slovenija. Kot je še dejal, še ne more napovedati, kakšna bo usoda Kemiplasa, vendar pa bodo na ministrstvu naredili, kar se da, da bo odločitev glede izdaje IPPC dovoljenja zdržala vsako kritiko.

Poveljnik koprske policijske brigade Vilij Bržan pa je opozoril, da od Kemiplasa nikoli niso dobili požarnega načrta. Ekipa sedmih gasilcev, ki je v sredo posredovala v gašenju požara, je od pristojnih dobila tudi pomanjkljive informacije o vsebini rezervoarja in količini anhidrida ftalne kisline.

K temu, da ni prišlo do verižne reakcije in hujše katastrofe, so po mnenju Bržana v veliki meri botrovale ugodne vremenske razmere, hitrost in zadostno število gasilcev, v neposredni bližini so bile namreč tudi polne cisterne. "Sreča je bila, da je bila cisterna skoraj prazna," je pojasnil Bržan. Anhidrid ftalne kisline, kolikor ga je v cisterni bilo, je po njegovem zgorel.

Da so hlapi agresivni in zdravju škodljivi, so po gašenju čutili tudi gasilci, ki jih je koža, kjer je prišla v stik s snovjo, pekla. Bržan ob tem opozarja, da so delavci Kemiplasa rezervoar gasili celo nezaščiteni.

Po navedbah članice Koordinacijskega odbora za čisto okolje Zofije Pavlin naj bi v Kemiplas, ki trenutno ne obratuje, v četrtek že pripeljali nov rezervoar. "Nemogoče je, da ni bilo onesnaženja," je dejala Pavlinova. Preden tovarno ponovno zaženejo, bi bilo po njenem nujno raziskati, kaj se je v njej ob nesreči sploh zgodilo.

V prihodnosti bodo po Matozovih navedbah preučili, ali obstajajo pogoji, da bi proti pristojnim institucijam, ki niso ustrezno ukrepale, vložili ovadbo za nevestno delo. Preučili bodo tudi, ali zaradi dejstva, da Kemiplas ni dostavil požarnega reda, obstajajo možnosti z vložitev ovadbe za povzročanje splošne nevarnosti.

Izjavi za javnost, v kateri je Kordinacijski odbor za čisto okolje izrazil zgroženost nad nesrečo v Kemiplasu, se je pridružila tudi okljevarstvena organizacija Alpe Adria Green, poslanec SD Luka Juri pa je v zvezi z nesrečo na Žarnića naslovil poslansko vprašanje.