Jelinčič ministrstvu za obrambo očita, da so "pozabili", da je Evropska unija že uveljavila predpise, ki od držav zahtevajo, da tudi pri nakupih vojaške opreme, če je le mogoče, zagotavljajo konkurenco. Zanima ga, zakaj to v primeru nakupa lahkih oklepnih vozil tipa hummer v Sloveniji ni bilo mogoče.

Prepričan je, da so se tem tudi izognili obvezni objavi obrambnega naročila na portalu Evropske obrambne agencije. Zanima ga, zakaj ministrstvo za obrambo ne naredi primerjalne študije uporabe ameriških vozil z ostalimi proizvajalci podobnih vozil.

Jelinčič v poslanskem vprašanju še sprašuje, ali gre mogoče v primeru nakupa hummerjev za pritisk ameriških lobijev preko premiera Boruta Pahorja, da Slovenija odkupi preostale zaloge.

Ministrstvo za obrambo je sicer v sredo potrdilo pisanje Dnevnika, da načrtujejo nakup 12 novih ameriških lahkih oklepnih vozil tipa hummer, zavrnilo pa, da to počnejo skrito očem javnosti in mimo javnega razpisa.

Ministrica je poudarila, da so se za tovrsten način nakupa hummerjev odločili tudi zato, da bi se izognili posrednikom. Poleg tega gre v tem primeru tudi za znan postopek - sodelovanje z vlado ZDA -, ki je zelo nadzorovan, pa tudi zanesljiv tako glede dobav kot natančnosti pri cenah, je poudarila ministrica.

Na ministrstvu za obrambo so pojasnili, da naročila s strani ene vlade drugi vladi v zvezi z dobavo vojaške opreme uporablja večina članic EU. In čeprav nova direktiva EU iz avgusta lani ureja naročanja na področju obrambe in varnosti in oži izjeme med javnimi razpisi, pa so vendarle možne tudi izjeme v zvezi z naročili s strani ene vlade drugi v zvezi z dobavo vojaške ali občutljive opreme.