Durs je vse od ustanovitve ujetnik zasebnega podjetja RRC, nekoč državnega Republiškega računalniškega centra, danes v večinski lasti družbe Zvon Ena Holding. Ta pa je prek podjetja Gospodarstvo Rast v večinski lasti mariborske nadškofije. Delovanje RRC sega sicer že v čas pred ustanovitvijo davčne uprave, konkurenca pa se posledično nikoli ni razvila. "Dolgoletno sodelovanje je dejstvo, vsako novo leto sodelovanja pa je pomenilo zmanjšanje možnosti za vzpostavitev konkurence na tem področju," pojasnjujejo v Dursu.

Samo v minulih desetih letih je RRC iz poslov z Dursom iztržil več kot 23 milijonov evrov, kar presega vrednost cele načrtovane prenove davčnega informacijskega sistema. RRC v celoti vodi in upravlja obstoječ informacijski sistem, s prenovo sistema pa bo Durs sodelovanje z njimi končal. A vsaj naslednja štiri leta še ne, IBM je namreč RRC povabil k sodelovanju. Medtem ko nam v IBM na vprašanja niso odgovorili, v RRC pravijo, da so z IBM pripravljeni sodelovati. Dokler prenova informacijskega sistema ne bo končana, Durs nima druge možnosti kot sodelovati z RRC, pravijo tudi v davčni upravi.

V RRC medtem pojasnjujejo, da bodo svoj položaj na trgu zlahka prilagodili tako, da ga usoda prihodnjega sodelovanja z Dursom ne bo prizadela. A o posledicah prenove informacijskega sistema Durs na RRC je že pred leti razpravljal nadzorni svet podjetja. Da je odvisnost od Dursa velika, kažejo tudi zadnji dostopni podatki, za leto 2008, po katerih je RRC skupaj ustvaril tri milijone evrov čistih prihodkov od prodaje, 2,84 milijona evrov pa je v omenjenem letu znašala realizacija pogodbe z Dursom. "Če bo treba, ga bomo nadomestili z verigo drugih strank," zdaj pravijo v RRC. "Čeprav je Durs za RRC pomembna stranka in poslovanju na tem področju posvečamo posebno pozornost, ima RRC razvejeno mrežo poslovnih odnosov in je trenutno v fazi ekspanzije," dodajajo.

Po prvotnih načrtih bi lahko Durs sodelovanje z RRC prekinil že pred leti, saj so prvi razpis za nov davčni informacijski sistem objavil že konec leta 2007. Spomnimo, da je razpis takrat padel v vodo, na Durs pa so leteli očitki, da je razpis prilagojen nemškemu informacijskemu velikanu SAP, pomembnemu partnerju RRC. Ta je zaradi prekinitve razpisnega postopka še naprej ostal edini partner Dursa in samo od leta 2007 do konca lanskega leta s sodelovanjem z Dursom zaslužil skupno kar 8,6 milijona evrov.

Obseg nalog in storitev, ki jih RRC opravlja za Durs in se nanašajo tako na vzdrževanje in dopolnjevanje aplikativne programske opreme kot na izvajanje operativnih storitev, je zelo obsežen in temu primerna je cena storitev, ki jih plačuje Durs. A dejstvo je, da so možnosti pogajanj vprašljive, saj konkurenčnega ponudnika ni.

katja.svensek@dnevnik.si