Inšpektorji preverjajo spoštovanje zakonodaje, med drugim delovnopravne zakonodaje, zakona o zdravstveni dejavnosti in zakona o nalezljivih boleznih. V primeru, da bi v centru, katerega solastnik je bil pokojni Sašo Baričevič, odkrili kakšno nepravilnost, lahko med drugim izrečejo globo.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je sicer pred dnevi opozoril na domnevno izginjanje zdravstvenih kartotek iz Barsosa. Kot je danes pojasnil za STA, je od kompetentnih oseb dobil namig v zvezi s tem. "Gre za dve vrsti kartotek; eno so splošne kartoteke, v katerih skoraj ni nič napisanega, razen splošnih podatkov, druga vrsta kartotek pa je tista, kjer so bili napisani podatki, ki bi lahko predstavljali osnovo za izsiljevanje," pravi Jelinčič.

Na vprašanje, ali namerava podati kakšno prijavo uradnim organom, glede na to, kar ve, pa Jelinčič odgovarja, da je to delo organov pregona. "Jaz sicer dvomim, da bodo kaj odkrili - zaradi lastne nesposobnosti in politične vpletenosti. Prepričan sem, da politični faktorji tako močno vplivajo na vse skupaj. Na to kaže tudi dejstvo, da so nam obljubljali, da bomo že zdavnaj dobili vse podatke o celotnem primeru Baričevič, pa še zdaj nismo dobili nič," pravi Jelinčič, ki je prepričan, da bi prav zaradi vpletenosti tolikih ljudi v ta primer zadevo morali preiskovati tuji forenziki.

Kakršna koli odtujitev ali celo samo vpogled nepooblaščene osebe v zdravstveno kartoteko bolnika pomeni nevarnost za razkritje občutljivih osebnih podatkov, kar sodi na področje dela informacijskega pooblaščenca. Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je za časnik Delo pojasnila, da v kolikor bi dobila tehtno prijavo z imenom vsaj enega bolnika, bi lahko preverila, ali je kartoteka še tam.

Samo na podlagi splošne informacije o domnevno izginulih kartotekah bi lahko naredila splošni nadzor. Podvomila je v to, da bi kaj odkrila, saj da ne more vedeti, kdo so bili bolniki in torej tudi ne, kaj iskati. Pojasnila je še, da prijave v tej smeri doslej ni prejela.