Kot smo že poročali, je ta pod vodstvom bivšega direktorja Igorja Lebarja (s tega mesta je lani jeseni odstopil) v letih 2007 in 2008 ustanovila štiri hčerinska podjetja. Na dve od njih, in sicer na KDS nepremičnine in KSV turizem, je bilo preneseno nekaj hektarjev nepremičnin Adrie Ankaran po knjigovodski vrednosti. V naslednji fazi sta bili ti dve podjetji prodani po bistveno nižji ceni, kot bi bilo možno za njiju iztržiti na trgu. To so odkrili izredni revizorji, ki so na podlagi zahteve DSU kot 94-odsotnega lastnika Adrie Ankaran preverili poslovanje družbe od leta 2007 do leta 2009. V tem času je to podjetje vodil Lebar.

V sklenjenih pogodbah je poleg prenizkih cen prodanih hčerinskih podjetij vprašljiva tudi klavzula, da plačilo kupnine ni bistveni pogoj za prenos poslovnih deležev na kupce podjetij. Pri tem ne gre spregledati, da kupnina še ni bila plačana, pri čemer se rok za plačilo kupnin izteče konec prihodnjega meseca. Galinčeva razlaga, da je po ocenah pravnih zastopnikov Adrie Ankaran sklenjene pogodbe možno izpodbijati in da so zahtevke za izpodbijanje pogodb že vložili.

Adria Ankaran pa je na sodišče vložila še eno tožbo. Kot smo izvedeli neuradno, je Miro Majcen, ki je preko svojega podjetja Actium od Adrie Ankaran kupil KSV turizem, pred kratkim s pomočjo varnostne službe zasedel recepcijo kampa ob hotelu. Zato je Adria Ankaran preko pooblaščenega odvetnika vložila tožbo za motenje posesti z izdajo začasne odredbe.

Sicer pa je v času, ko je Lebar vodil Adrio Ankaran, poleg prodaje hčerinskih podjetij po prenizki ceni prihajajo tudi do nekaterih drugih vprašljivih poslovnih potez. Tako je Adria Ankaran v Zbiljah kupila hišo na podlagi 15-letnega lizinga za 980.000 evrov. V Adrii Ankaran so potrdili naše informacije, da bodo v končni fazi za to hišo odšteli 1,8 milijona evrov. Ko je bil Lebar še direktor Adrie Ankaran, pa je bival v enem od bungalovov družbe brezplačno. Kolikšno škodo so iz tega naslova utrpeli, v Adrii Ankaran še ne vedo, ker izračunov o škodi za zdaj še niso naredili. V letu 2008 je Adria Ankaran iz tekočega poslovanja ustvarila izgubo v višini 1,3 milijona evrov. "Čisti dobiček v letu 2008 je bil ustvarjen zaradi prenosa deleža nepremičnin na hčerinsko podjetje," pravi Galinčeva.

Kot smo še izvedeli, poskuša zdaj Adria Ankaran Lebarju odpovedati pogodbo o delovnem razmerju iz krivdnih razlogov. To nam je potrdila tudi Galinčeva: "Lebarju, ki je zaposlen na delovnem mestu vodje prodaje, je bilo pred nekaj dnevi vročeno vabilo na zagovor zaradi izredne odpovedi zaposlitve." Na naša vprašanja Lebar včeraj ni želel odgovarjati.

sebastjan.morozov@dnevnik.si