Kot so sporočili iz ŠOS, pripravljajo izčrpen vsebinski odgovor na pismo predsednika vlade, kjer mu bodo natančno predstavili vse dogovore, ki so bili kršeni, ter mu razložili, da nikoli niso v celoti prekinili dialoga.

Dogovor, ki so ga študenti sklenili s Pahorjem, namreč ni predvideval vzporedne priprave zakona o malem delu in štipendijskega zakona, temveč zaporedno. Kot navajajo v ŠOS, to pomeni, da bi bilo treba najprej zagotoviti zadostno število štipendij, šele nato pa bi se lahko pogovarjali o omejitvi edinega študentskega socialnega korektiva, ki ga predstavlja študentsko delo.

Že več let se namreč dogaja, da vlada obljubi več štipendij, na račun katerih želi omejiti študentsko delo, nato pa se v praksi pokaže, da je štipendij celo manj, menijo v ŠOS. "V slovenski izhodni strategiji pa ni niti enega evra namenjenega novim štipendijam, kar potrjuje bojazen študentov in tudi predlagano zaporedje obravnave zakonov, ki je ravno nasprotno vsem dogovorom," so še zapisali.

V ŠOS ne morejo sprejeti odgovornosti za nedodelano rešitev trga dela, v katerem se morajo mladi zaradi pomanjkanja strukturnih sprememb pri ustvarjanju novih delovnih mest sprijazniti z malim delom, ki v danih izhodiščih ne opredeljuje socialne varnosti. "ŠOS zato zavrača kakršno koli sodelovanje pri pripravi zakona o malem delu, dokler se ne zagotovi celovita in strokovna razprava o učinkih, ki bi jih tak poseg imel na trgu dela," poudarja predsednica ŠOS Katja Šoba.

Premier Pahor je namreč danes v pismu ŠOS zapisal, da se ne drži dogovorov o konstruktivnem sodelovanju in zavira pripravo zakonodaje, ki bo uvedla nujno potrebne spremembe na področju trga dela. Predsednik vlade to obžaluje in opozarja, da vlada ne more več odlašati z realizacijo nalog, ki si jih je zadala.