Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve še vedno ne razume vseh nevarnosti, ki jih predlaga zakon o malem delu, je na prepričana Katja Šoba. Ministrstvo za delo je na študentsko organizacijo poslalo izhodišča za pripravo zakona o malem delu. Izhodišča so zapisana na sedmih straneh, temeljijo pa na netočnih podatkih, kar lahko pripelje do napačnih zaključkov, je še povedala.

Študentska organizacija se je odločila, da zavrne imenovanje predstavnika ŠOS v medresorsko komisijo za pripravo zakona o malem delu, ker je sodelovanje z ministrstvom enostransko in pod njihovimi pogoji. Kljub sestanku z ministrom Ivanom Svetlikom in premierom Borutom Pahorjem, vlada ni vključila niti ene spremembe, ki jih je predlagala študentska organizacija, kljub temu da so sestavili skoraj 200-strani dolg dokument, je povedal predsednik študentske organizacije Univerze v Mariboru Žiga Schmidt.

Zakon o malem delu naj bi začel veljati 1. 6., slovenska izhodna strategija pa zakonodajo na področju štipendiranja načrtuje šele s 1. 9. Vlada pa v strategiji za štipendije ni namenila dodatnega evra, je poudaril predsednik Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Jernej Štromajer. Število študentov se je povečalo, število štipendij pa se je zmanjšalo.

Študentsko delo je v osnovi zdravo

Študentsko delo je po besedah Schmidta v osnovi zdrav sistem, ki bi ga lahko z nekaj ukrepi uredili. ŠOS je pripravil dokument s celovito analizo socialnega stanja študentov, kjer predlaga enotno evidenco vpisa, ustrezno štipendijsko politiko in povečanje nadzora s strani države. Študenti in dijaki so del šolajoče se mladine in ne delavci, zato ne vidijo razloga, da se študentsko delo umešča v delovno dobo. Prav tako študentov ne smejo enačiti z upokojenci in brezposelnimi. Argument o konkuriranju študentov mladim diplomantom se Schmidtu zdi nesmiseln, saj študenti opravljajo dela, za katera se zahteva nižja izobrazba.

Sprememba razpisnega sistema, kot ga predvideva zakon o malem delu, bo botrovala tudi izgubi financiranja lokalnih društev, zavodov in izguba številnih projektov, kot so Teden mladih, Kulturni teden, Mortadeljada, festival Štunf, Škisova tržnica, Kultura raztura in številni drugi. Z razpisnim sistemom bi bili vsi ti projekti ogroženi, ta denar pa bi lahko šel tudi k političnim podmladkom, kar posledično pomeni tudi financiranje političnih strank, je povedal predsednik sveta študentskih organizacij lokalne skupnosti in predsednik Zveze študentskih klubov Slovenije Marko Funkl.

Na ministrstvu za delo razočarani nad odzivom študentov

Na ministrstvu za delo zavračajo očitke Študentske organizacije Slovenije glede predloga zakona o malem delu. Kot je v današnji izjavi za medije dejal vodja sektorja za programe zaposlovanja na ministrstvu Zoran Kotolenko, so nad odzivom organizacije, ki po njegovih besedah ne želi sodelovati v delovni skupini za pripravo zakona, razočarani.

Kotolenko je spomnil, da so se predstavniki ministrstva in študentske organizacije na pogovoru pri predsedniku vlade Borutu Pahorju konec januarja med drugim dogovorili, da študentje imenujejo svojega predstavnika v delovno skupino. Vendar pa ti zdaj svojega predstavnika ne želijo imenovati, je dejal.

Zakon o malem delu po njegovih besedah ne ukinja možnosti, da se študenti s svojim delom preživljajo v času študija. Delo jim bo še naprej omogočeno, vendar bo zdaj nekoliko bolj obremenjeno z dajatvami. Medtem ko je bila dosedanja obremenitev študentskega dela približno 12,5 odstotka, bo po novem največ 30 odstotkov, je dejal. Še vedno pa bo to za delodajalce dovolj zanimiva oblika dela, je prepričan Kotolenko.

Ob očitku študentov, da bo z zakonom o malem delu ukinjena avtonomija študentske organizacije, pa zagotavlja, da avtonomija organizacije ostaja in se bo njeno delo še naprej financiralo iz koncesije. "Res pa je, da se določene aktivnosti prenašajo v sfero programskega financiranja preko javnih razpisov," je dejal.

Zakon v obravnavo še pred poletjem

V skladu z zakonom o malem delu bodo študentom tudi formalno priznane delovne izkušnje in delovna doba, je opozoril. Kot je spomnil, imajo namreč študentje zdaj premalo formalno priznanih delovnih izkušenj.

Študentsko delo je bilo do zdaj urejeno v zakonu o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, ki pa ga zdaj pripravljajo na novo. V obravnavo na vlado ga nameravajo poslati še pred poletjem, je dejal.

Po njegovih besedah vzporedno s pripravljanjem zakona o malem delu pripravljajo tudi spremembe zakona o štipendiranju, po katerih se bo število državnih štipendij študentom v primerjavi s približno 14.000 v lanskem letu povečalo na približno 40.000. Obe besedili nastajata vzporedno, veljati pa bosta začeli hkrati, je zagotovil Kotolenko.

ŠOS sposoben le demoniziranja

V podmladku LDS Mladi liberalni demokraciji (MLD) pa ocenjujejo, da je "demoniziranje procesa reforme študentskega dela" očitno vse, česar je ŠOS trenutno sposoben. Drugače si v MLD ne znajo razlagati vnaprejšnje zavrnitve imenovanja predstavnika študentov v medresorsko komisijo za pripravo zakona o malem delu in današnjih izjav predstavnikov ŠOS, so zapisali.

"Izjava, da financiranje političnih podmladkov pomeni financiranje političnih strank je neresnična in zavajajoča," menijo v podmladku LDS. Aktivnosti, ki jih izvaja MLD, so po njihovem namreč ločene od delovanja stranke in organizacije predvolilnih kampanj. Kot so še zapisali, si bodo prizadevali, da bodo "pri reformi študentskega dela v ospredju pravice in interesi študentov in dijakov, ne pa interesi posameznih stanovskih organizacij".

Stališča ŠOS voda na mlin delodajalcem

Kot je podmladek SD zapisal v sporočilu za javnost, so stališča ŠOS "voda na mlin delodajalcem", ki z najemanjem študentov nižajo stroške dela in večajo dobiček, hkrati pa zapolnjujejo delovna mesta, ki bi jih v nasprotnem zasedali maturanti in diplomati. So pa v podmladku SD veseli tistega dela navedb ŠOS, v katerem ta opozarja na problem financiranja podmladkov političnih strank.

Predsednica Študentske organizacije Slovenije Katja Šoba je na današnji novinarski konferenci opozorila, da je študentsko delo socialni korektiv, ki ga morajo študenti opravljati, da lahko študirajo, ker je premalo štipendij. Študentska organizacija se je odločila, da zavrne imenovanje predstavnika ŠOS v medresorsko komisijo za pripravo zakona o malem delu, ker je sodelovanje z ministrstvom enostransko in pod njihovimi pogoji, so še ocenili.

Organizaciji naj bi šlo le za denar

Po oceni podmladka NSi Mlade Slovenije (MSi) je ŠOS danes pokazala, da si ne želi sprememb na področju študentskega dela, kar v MSi obžalujejo. Menijo, da gre študentski organizaciji samo za denar, ki ga prejemajo iz naslova študentskega dela. "Takšno obnašanje ŠOS škoduje vsem slovenskim študentom," so prepričani.

Današnji odziv ŠOS kaže tudi na nezainteresiranost pri odpravi anomalij na področju študentskega dela, menijo v MSi. Ministra za delo Ivana Svetlika zato pozivajo, da v predlogu zakona o malem delu ukine neposredno financiranje ŠOS z naslova študentskega dela.