ZZZS naj bi imel letos 54,6 milijona evrov primanjkljaja, ki ga bo še lahko pokril s sredstvi iz splošnega in rezervnega sklada. Leta 2011 ne bo več imel lastnih virov za pokrivanje primanjkljaja, ugotavlja finančni načrt.

Nujno zlo?

Z letošnjim aprilom se bo glede na finančni načrt zmanjševal program bolnišnične obravnave, sredstva za dežurno službo, zmanjševati bodo baje začeli ležalno dobo, manj pa bo tudi denarja za terciarno dejavnost. Generalni direktor ZZZS Samo Fakin je poudaril, da manjši program bolnišnične obravnave ne bo pomenil zmanjšanja pravic, saj gre le za prenos v ambulantno dejavnost, kar pomeni celo "več obdelanih pacientov". Elda Gregorič Rogelj z ministrstva za zdravje pa je opozorila, da bi varčevalni ukrepi lahko ogrozili izvajanje bolnišničnih programov, zato bi morali pri tem upoštevati dejanske možnosti njihove izvedbe, lotiti pa bi se jih bilo treba selektivno. Ob tem je pojasnila, da nameravajo prek sprememb kolektivne pogodbe zmanjšati dodatke na osnovne plače.

Predstavnik zdravstvenih zavodov Stanislav Pušnik je opozoril, da se sredstva za dežurno službo znižujejo, mreža dežurnih mest pa ni postavljena. Poleg tega po njegovih besedah pomanjkanje zdravnikov onemogoča izvajanje dela, ki se zdaj opravi v času dežurstev, v sklopu rednega delovnega časa. Da varčevalni ukrepi izžemajo že izžeto zdravstvo, se je strinjal tudi Dorjan Marušič iz ZZZS, a so po njegovem mnenju potrebni, da zdravstvo ne bi zašlo v še večjo krizo.

Prerazporeditev na dopolnilno zavarovanje

Skupščina ZZZS je včeraj izglasovala tudi prerazporeditev dela bremen obveznega zdravstvenega zavarovanja na dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zdravstvena blagajna naj bi nekatere storitve tako krila v nižjem odstotku kot do zdaj. Za nenujne reševalne prevoze naj bi na primer prispevala le desetino namesto dosedanjih 60 odstotkov. Samo Fakin je pojasnil, da bo ta prerazporeditev veljala le do konca letošnjega leta. Če bo začela veljati z aprilom, bo letos prinesla slabih deset milijonov evrov prihrankov, podaljšanje lanskih prerazporeditev pa naj bi letos prineslo slabih osem milijonov evrov.

Do teh sprememb deležev je bil skeptičen Ladislav Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, ki meni, da nima takšno prelaganje sredstev "nič skupnega z javnim interesom". Nedopustno je po njegovem tudi, da se "na ta račun dvigujejo premije pri dopolnilnem zavarovanju".