"Poslovanje" dobro organizirane skupine so septembra 2008 ustavili avstrijski varnostni organi, ki so pri prevozu pol kilograma heroina iz Slovenije v Avstrijo prijeli zakonca Besima in Ano Kastrati. Razkrinkali so tudi prevzemnika omenjene pošiljke, ki jima je sicer pred prevzemom droge uspelo zbežati, avstrijski policisti pa so takrat ugotovili, da naročnik prevoza prihaja iz naše države. Klobčič se je začel odmotavati, ko so z različnimi ukrepi, med drugim tudi z analizo telefonskih pogovorov omenjenih zakoncev, prišli do 36-letnega makedonskega državljana Mustafa Izairija, lastnika družbe Simplon in najemnika lokala s tem imenom v podhodu ljubljanske železniške postaje. Ko so sumi, da se Izairi ukvarja s preprodajo in organizacijo prevoza mamil, dobili trdnejšo podlago, pa so se slovenski kriminalisti lotili združbe tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, od tajnega opazovanja do nadzora telefonskih pogovorov.

Na koncu so sodelovanja v skupini obtožili še 20-letnega makedonskega državljana Almirja Shainoskega, njegovega 23-letnega sodržavljana Ersena Jusufoskega ter slovenska državljana, 23-letna Ersena Hujića in Jusufa Havziua. Sodelovanja v združbi so na začetku obtožili tudi slovensko državljanko Petro L., vendar je bil postopek proti njej kasneje ustavljen.

Glede na očitke tožilstva naj bi imel vsak od šesterice obtožencev pri preprodaji mamil natančno določeno vlogo. Shainoski je tako denimo skrbel za povezavo med kupci in glavnim organizatorjem Izairijem, Jusufoski pa je zanj preprodajal mamila. Seznam teh je sicer kar dolg, preprodajalci pa so si pri prikrivanju svojega početja pomagali tudi z različnimi šiframi. Tako so v medsebojnih dogovorih za heroin uporabljali šifro rjavi plašč, medtem ko je bil kokain označen kot beli plašč.

Kot so ugotovili organi pregona, je Izairi poleg septembrske pošiljke konec novembra 2008 organiziral še prodajo in prevoz 250 gramov heroina v Avstrijo, posli pa so se dokončno zataknili, ko so začeli preprodajalci z mamili oskrbovati napačne ljudi. Kmalu so se namreč med njihovimi kupci znašli tudi tajni delavci policije. Tako so štirje od obtoženih marca in aprila lani policistom pod krinko prodali skupno 270 gramov kokaina. Izairi kot kolovodja pa je maja lani tajnemu policistu prodal skoraj 400 gramov kokaina ter kilogram in pol heroina.

Obtoženci so v preiskavi zanikali očitke tožilstva, na včerajšnjem začetku sojenja pa še niso dobili priložnosti za zagovor. Ersena Hujića namreč na sodišče ni bilo, zato je sodnik Boris Hrovat, ki predseduje sodnemu senatu, začetek sojenja preložil na prihodnji mesec. Jasno je postalo tudi, da bo sojenje, pri katerem bo na željo Ersena Jusufoskega sodeloval še tolmač srbskega jezika, trajalo kar nekaj časa, zato bodo vse obravnave snemali.