»Zaradi spleta okoliščin, ki so pripeljale do tragičnega dogodka z bulmastifi, vsekakor ne mislim odstopiti, ker menim, da zanj ni odgovorno niti kmetijsko ministrstvo niti Republika Slovenija oziroma katera koli druga veja oblasti.« S temi besedami se je včeraj kmetijski minister Milan Pogačnik odzval na številne pozive k odstopu. Po mnenju mnogih je namreč (vsaj) objektivno odgovoren za tragedijo, ki se je zgodila v torek pozno popoldne, ko so bulmastifi Atlas, Atos in Yoj do smrti poškodovali lastnika Saša Baričevića.

Spomnimo, da so omenjeni psi napadli že večkrat – najhuje jo je 15. marca 2006 skupil Stanislav Meglič, zaradi česar je veterinarski inšpektor za Atlasa in Yoj trikrat odredil humano usmrtitev, saj je ocenil, da sta zelo nevarna in bi lahko napad na človeka ponovila. Izkušeni pravniki iz odvetniške pisarne Mira Senice so po sodni poti vsakič dosegli razveljavitev veterinarjevih odločb, prelomna pa je bila sodba upravnega sodišča, v kateri je to ugotovilo, da naj bi se veterinarski inšpektor pri svoji odločitvi o usmrtitvi bulmastifov nepravilno skliceval na novelo zakona o zaščiti živali, ki je začela veljati po napadu na Megliča. Sodišče torej ni dopustilo retroaktivne veljavnosti zakona (čeprav je bilo v njem izrecno zapisano, da se postopki v zvezi z nevarnimi psi, začeti v času veljavnosti starega zakona, končajo po novem zakonu), zato je veterinarjem dalo napotke, da morajo v ponovnem postopku ugotoviti, ali je mogoče nevarno ravnanje psov preprečiti kako drugače kot z usmrtitvijo. Ni pa sodišče odločilo, da je treba Atlasa in Yoj vrniti lastniku.

Inšpektor trikrat odredil usmrtitev psov

Inšpektor Uroš Andrenšek se je še tretjič odločil enako – za humano usmrtitev Atlasa in Yoj – svojo odločitev pa je podkrepil z dodatnimi dokazi, da so psi napadali že pred 15. marcem 2006 in tudi po njem (7. julija 2006 sta Atlas in Yoj v zavetišču Gmajnice napadla inštruktorico). Kmetijsko ministrstvo je kljub takšnemu stališču uradnega veterinarja imenovalo tričlansko »neodvisno« skupino strokovnjakov (imetnik živali je vplival na njeno sestavo), ki je ocenila, da se Atlas in Yoj pod strogo določenimi pogoji lahko vrneta lastniku. Ta odločitev pa je izzvala velik revolt stroke, saj so v Sloveniji redki veterinarji in kinologi, ki bi privolili v kaj takega.

Tudi s Kinološke zveze Slovenije so včeraj sporočili: »Pretreseni smo nad tragičnim dogodkom, ko so dr. Saša Baričevića do smrti poškodovali njegovi bulmastifi. Žal pa ne moremo reči, da nas je ponovni napad presenetil, saj so izkušeni kinologi v preteklosti opozarjali na nevarnost, da bi se kaj takega utegnilo pripetiti.« Spomnimo: v Dnevniku smo 12. avgusta 2009 objavili pogovor s kinologom Vladom Gerbcem, ki je opozoril, da so trije veliki psi kot brzostrelka in da nikoli več ne bi smeli biti skupaj, kajti ko so v krdelu, pred njimi ni varen niti gospodar. »Tisti trenutek, ko jih bo nekaj zmotilo in ga bo napadel eden, ga bodo napadli vsi,« je lani posvaril Gerbec. Včeraj je pretresen dodal: »Takšen tragični razplet je bilo pričakovati. Tako kot kolega Jože Vidic sem povedal, da je treba pse razseliti. Enega bi lahko pustili dr. Baričeviću, preostala dva bi morali dati v roke ljudem, ki bi ju bili sposobni obvladati,« nam je pojasnil Gerbec.

Tako kmetijski minister Milan Pogačnik kot njegova pravnica Tanja Hofman pa sta se na včerajšnji novinarski konferenci sklicevala na mnenje posebne strokovne komisije, ki je ocenila, da se Atlas in Yoj pod določenimi pogoji vendarle lahko vrneta domov k tretjemu bulmastifu Atosu. »Zavedam se, da nobena stvar ne more vrniti človekovega življenja, ki je ugasnilo minuli torek. Hkrati moram opozoriti na dejstvo, da je za dogodke, ki potekajo znotraj štirih sten stanovanja ali hiše, odgovoren posameznik. Ne smemo vstopati v odnos med lastniki in živalmi v zasebnem okolju in v takih okoliščinah se je zgodil ta nesrečni primer,« je pojasnil »nič krivi« minister.

Žerjav: Kje je vest ministra Pogačnika?

Toda če kmetijsko ministrstvo (MKGP) ne bi izdalo odločbe, s katero je nevarna Atlasa in Yoj vrnilo lastniku, bi dr. Baričević (na svoje pse je bil tako močno čustveno navezan, da sam, žal, ni zmogel realno presoditi, kaj je zanj in za okolico najbolje) danes še živel, prav tako bulmastif Atos. Posledica odločbe MKGP pa je en mrtev človek in trije mrtvi psi! Pogačnik, ki je po stroki veterinar, kljub temu zagotavlja: »MKGP je v vseh fazah postopkov, ki so jih vodili pravni strokovnjaki, ravnalo strokovno in zakonito.« A je vseeno že avgusta lani (na zahtevo Slovenske ljudske stranke) terjal nadzor upravne inšpekcije.

Miran Koren, vodja službe za stike z javnostjo z ministrstva za javno upravo, nam je včeraj to informacijo potrdil in napovedal, da bodo ugotovitve nadzora znane predvidoma sredi tega meseca.
V Slovenski ljudski stranki (SLS), ki je ves čas opozarjala na domnevno sporne postopke pri vračanju bulmastifov lastniku, pa vztrajajo, da mora kmetijski minister odstopiti.

»V Janševi vladi je moral odstopiti eselesov minister za promet Janez Božič, in sicer zaradi dveh prometnih nesreč s tragičnim koncem, v kateri gotovo ni bil neposredno vpleten. V primeru bulmastifov pa je imel minister Pogačnik vse zadeve v rokah in bi lahko tragedijo preprečil, a je ni. Kje je njegova vest?« sprašuje predsednik SLS Radovan Žerjav in dodaja: »Obžalujem tragični dogodek z bulmastifi, zaradi katerega smo vsi šokirani in pretreseni. Toda to še ne pomeni, da bi se lahko minister Pogačnik skrival za to tragedijo!«