Minister je pojasnil, da bodo letos sledili izhodiščem o pripravi ter razpravi nacionalnega programa razvoja visokega šolstva, to pa bo vzporedno potekalo tudi z razmisleki, kako na podlagi dolgoročne vizije razvoja visokega šolstva odmeriti prve zakonodajne spremembe. Slednje se nanaša predvsem na zakon o visokem šolstvu, oblikovanje zakona o nacionalnem ogrodju kvalifikacij in korenitejšem posegu v sistem financiranja visokega šolstva, je pojasnil.

Današnji posvet je po Golobičevih besedah prvi te vrste in odpira vprašanja odnosa med univerzo in njenim pričakovanim odzivanjem na družbene spremembe, pa tudi vprašanje akademske svobode v odnosu do družbenih pričakovanj. Zagotovo so odprta tudi vprašanja finančne avtonomije in s tem povezane institucionalne odgovornosti, je še dejal ter dodal, da moramo biti zahtevni, ko gre za koriščenje sposobnosti in ambicioznosti ljudi skozi znanje.

Sicer pa je minister komentiral tudi ponedeljkov izid razpisa za vpis v visokošolske zavode za študijsko leto 2010/2011, ki med drugim vključuje tudi razpis nekoncesioniranih zasebnih samostojnih institucij. Kot je pojasnil, v kratkem novih koncesij ne bo, in obenem spomnil, da so lani povečali sredstva za dejavnost visokega šolstva za 15 odstotkov.

Glede razpisanih programov pa je dejal, da so ti v pristojnosti sveta za visoko šolstvo, zato o njihovi kakovosti sam ne more govoriti. Pripomnil pa je, da je programov absolutno preveč. "Vsebina in kvaliteta sta tisti, ki sta najbolj pomembni," je še dejal.

Na današnjem posvetu sodeluje 210 udeležencev, med njimi pa so predstavniki univerz, rektoratov, članic univerz, samostojnih visokošolskih zavodov, pa tudi predstavniki višješolskih inštitucij ter študentov. Namen današnjega posveta je med drugim spodbuditi razpravo, izmenjavo mnenj in stališč na aktualna vprašanja v visokem šolstvu ter oblikovanje strateških usmeritev nadaljnjega razvoja visokega šolstva.