Bela hiša naj bi pravosodnemu ministrstvu naročila, naj išče novo lokacijo za sojenje peterici, potem ko sta se lokalna skupnost spodnjega Manhattna in poslovni svet uprla sojenju v New Yorku, ker bi varnostni ukrepi po njihovem onemogočili normalno življenje, in to za več let, kolikor naj bi sojenje trajalo.

Vlada se za spremembo še ni odločila, je včeraj dejal Obamov svetovalec David Axelrod, vendar je zaradi naraščajočega političnega pritiska vse manj verjetno, da bo sojenje res v New Yorku, zlasti ker je ideji obrnil hrbet župan Michael Bloomberg.

Odmevni govor šefa policije

Ko je pravosodni minister Eric Holder lani jeseni napovedal, da bo »sojenje stoletja« v New Yorku, so bili odzivi mešani. Toda Bloomberg je idejo pozdravil in zagotovil, da je mesto pripravljeno. Potem pa je šef mestne policije Raymond Kelly v govoru, ki ga je imel pred poslovneži, obelodanil, kako moteči bi bili varnostni ukrepi v širši okolici sodišča na spodnjem Manhattnu za prebivalce in za posel. Zaradi tega sta se lokalna skupnost in poslovni svet organizirala ter očitno prepričala Bloomberga, da je spremenil stališče in odrekel podporo sojenju peterici, ki je za zdaj še v Guantanamu. Hitro so se mu pridružili tudi drugi politiki in vlado postavili pred dilemo: Kje, če ne v New Yorku?

Sojenje kar v Guantanamu?

Voditeljica lokalne skupnosti spodnjega Manhattna Julie Menin je ponudila nekaj odgovorov. V pismu Holderju je predlagala štiri možne lokacije, vse v zvezni državi New York. Prva je Guvernerjev otok kilometer od juga Manhattna, na katerem ni stalnih prebivalcev, kar je Bloomberg ostro zavrnil. Tri druge lokacije so vojaška akademija West Point, zvezni zapor v Otisvillu in letalsko oporišče narodne garde v Newburghu. Vse to so ustanove, ki so že dobro zavarovane in odmaknjene od urbanih središč, vendar bi izvedba sojenja pred civilnim sodiščem v njih zahtevala velike posege. Težava za Belo hišo je tudi ta, da vplivni politiki v demokratski stranki, denimo senator Charles Schumer, zdaj nasprotujejo sojenju kjer koli v državi New York.

Ena drugih mogočih lokacij je Virginija, kjer so leta 2006 zaradi sodelovanja v terorističnih napadih sodili Zacariasu Moussaouiju, ali morda Pensilvanija, kjer je strmoglavilo ugrabljeno letalo. Vendar tudi tam politiki ideji niso naklonjeni. Kot možnost za sojenje peterici se omenja celo Guantanamo. Po poročanju televizije Fox naj bi bila ena od možnosti ta, da peterici vendarle ne bi sodili pred civilnim sodiščem, ampak pred vojaško komisijo v oporišču na Kubi.

Sojenje pred civilnimi sodišči je že od začetka sporno za desnico, ki trdi, da teroristom ne pripadajo enake pravice kot ameriškim državljanom.

Karen Greenberg, izvršna direktorica Centra za pravo in varnost pri Univerzi v New Yorku, pravi, da Združene države še niso tako daleč, da bi sojenje za uspešno ocenile takrat, ko je pravici zadoščeno, in ne le takrat, ko se konča z obsodbo. »To vprašanje je v srcu te zadeve – kdaj bo ta država pripravljena prevzeti tveganje, da bo kakšen domnevni terorist oproščen? Teh pet posameznikov je skrbno izbranih zato, ker so dokazi močni.«

V času po 11. septembru 2001 so pred civilnimi sodišči v ZDA sicer potekala 804 sojenja, povezana s terorizmom, kažejo podatki centra, od tega se jih je 89 odstotkov končalo z obsodbo. Pred vojaškimi komisijami so potekala tri sojenja.