Nova evropska gospodarska strategija, imenovana EU 2020, ki bo nasledila precej kritizirano lizbonsko strategijo za rast in delovna mesta, je bila osrednja tema neformalnega zasedanja ministrov EU za zaposlovanje in socialne zadeve v četrtek in danes v Barceloni, ki se ga je udeležil tudi minister Svetlik.

Strategija EU 2020 je tudi prednostna naloga španskega predsedstva EU in bo osrednja tema neformalnega srečanja voditeljev držav in vlad članic EU 11. februarja v Bruslju ter nato po pričakovanjih tudi rednega vrha EU marca s ciljem njene potrditve najpozneje na junijskem vrhunskem srečanju EU.

Nova gospodarska strategija je v ospredju pozornosti zaradi gospodarske krize in kritik na račun slabega uresničevanja njene predhodnice, lizbonske strategije. O razlogih, zakaj se lizbonska strategija ne uresničuje, ministri tokrat po Svetlikovih besedah niso posebej govorili.

Je pa minister dejal, da bi obstoječa kriza lahko prišla prav za izgovor, čeprav ni edini razlog. Po njegovih besedah obstaja skrb, da bi bilo ob opredeljevanju nove strategije socialno področje potisnjeno ob stran in ne bi potegnili prave lekcije iz te krize, ki je zaostrila razmere na trgu dela.

Minister Svetlik veliko stavi na neformalno srečanje vrha EU 11. februarja, ki je po njegovih besedah tudi "zadnja možnost, da se da politične poudarke". Ob tem je opozoril na logistično vprašanje zaradi pomanjkanja pravih kanalov za posredovanje teh poudarkov.

Opozoril je tudi na pomen medsektorskega usklajevanja med področjem za zaposlovanje in socialne zadeve s področjem za denarne in gospodarske zadeve, ki je po njegovih besedah pri opredeljevanju nove strategije zelo močno. "Glavni kapital bo človeški," je poudaril.

V novi strategiji mora biti poudarek tudi na socialni politiki

Minister je še dejal, da bi moral biti poudarek v novi gospodarski strategiji ne le na aktivni politiki zaposlovanja, ampak tudi na socialni politiki, pri čemer je izpostavil tudi vprašanja, povezana s pokojninskim sistemom, ter opozoril, da je potreben prehod na kakovostnejša delovna mesta.

Nova gospodarska strategija v EU dviga veliko prahu. Nekateri, tudi minister za evropske zadeve in razvoj Mitja Gaspari, opozarjajo, da nova strategija zahteva ustrezne finančne instrumente, torej pravo povezavo s finančno perspektivo in razpravo o prihodnji strukturi evropskega proračuna.

Poleg tega je bila Evropska komisija deležna kritik, češ da je prepozno in preslabo pripravila izhodiščni dokument o novi gospodarski strategiji. Komisija je prvi dokument predstavila konec novembra lani, cilj EU pa je bil, da je strategija potrjena marca letos.

Na probleme so naletela tudi prizadevanja španskega predsedstva EU, da bi bila strategija zavezujoča in bi lahko bile države članice kaznovane, če je ne bi uresničevale. Po kritikah na račun teh prizadevanj, med drugim iz Berlina, so glasovi o teh načrtih potihnili.