"Vlada bo na seji v četrtek dobila informacije glede zahteve sindikatov, da se novi zakon o minimalni plači sprejme čim prej in da se njegovega sprejema ne povezuje s sprejetjem druge delovne zakonodaje," je danes v Ljubljani novinarjem dejal minister Svetlik.

Seznanila se bo tudi z drugimi zahtevami tako sindikatov kot delodajalcev o urejanju posameznih vprašanj z delovnega področja in o socialnem sporazumu, sklepala pa bo tudi o spreminjanju delovne zakonodaje v prihodnje.

"Ne bo pa še ta četrtek sklepala o besedilu zakona o minimalni plači, ker je bilo od prejšnjega petka premalo časa, da bi lahko postopek normalno izpeljali in da bi uskladili vse potrebno," je dejal minister.

Kdaj bo zakon v DZ, je odvisno od sklepa vlade ta četrtek. "Naš predlog bo, da pospešimo sprejemanje tega zakona," dodaja Svetlik. Ministrstvo za delo sprejemanje zakona še vedno povezuje s spreminjanjem ostale delovne zakonodaje, "vendar ni nujno, da so pri tem roki popolnoma enaki".

Na vprašanje, ali bo vlada spremembe ostale delovne zakonodaje predlagala tudi, če sindikati v socialnem dialogu ne bodo sodelovali, je Svetlik odgovoril, da pristajajo na socialni dialog pri vseh vprašanjih, ki zadevajo socialne partnerje.

"Delovna zakonodaja in minimalna plača sta po definiciji področji, ki jih moramo usklajevati s socialnimi partnerji. Ima pa vlada odgovornost, da ureja stvari tudi, ko med socialnimi partnerji ni soglasja," je dejal in dodal, da bo na seji vlade tudi o tem tekla beseda.

"Ne moremo pa v nedogled odlašati s spremembami, za katere sodimo, da so nujne za normalno delovanje tako gospodarskega kot socialnega sistema," je dodal Svetlik.

Socialni partnerji so minuli petek soglašali s predlogom novega zakona o minimalni plači, po katerem bi se minimalna plača zvišala za 102 evra na 562 evrov neto, podjetja v težavah pa bi lahko dvig izpeljala postopno v obdobju dveh let, vendar pa so delodajalci in vlada spremembo pogojevali s hkratnim spreminjanjem ostale delovne zakonodaje.

Sindikati so takšno paketno reševanje označili za izsiljevanje, na katerega ne bodo pristali. Tako bodo vodstva vseh sedmih reprezentativnih sindikalnih central v Sloveniji pred četrtkovo sejo vlade pred vladnim poslopjem pripravila protest, s katerim bodo zahtevala takojšen sprejem zakona o minimalni plači. V nasprotnem primeru napovedujejo prekinitev socialnega dialoga.