"Zadnje ure v Koebenhavnu so Kitajska, Indija, Japonska, Rusija in ZDA vsaka govorile z enim glasom, EU pa z več različnimi glasovi," je obžalovala Hedegaardova in poudarila, da je to treba izboljšati, da bo glas Evrope močan. Obenem je sicer izpostavila, da je EU igrala izjemno pomembno vlogo pri utiranju poti k spremembam.

EU se je pred konferenco v Koebenhavnu zavezala, da bo toplogredne izpuste zmanjšala za 20 odstotkov do leta 2020 v primerjavi z letom 1990, pripravljena pa je bila ta cilj zvišati tudi na 30 odstotkov, če bi ostale razvite države opredelile podobno ambiciozne cilje. Vendar pa so v pogajanjih igrale glavno vlogo ZDA in Kitajska, EU pa je bila potisnjena ob stran.

Podnebna konferenca se je končala z nezavezujočim dogovorom s splošnim ciljem, da je treba segrevanje ozračja omejiti pod dve stopinji Celzija v primerjavi s predindustrijsko dobo, a brez konkretnih ciljev glede zmanjšanja izpustov. Države morajo sicer v skladu z dogovorom do konca meseca posredovati svoje cilje za zmanjšanje izpustov, ki bodo vključeni v aneks k dogovoru.

Na vprašanji, ali bo EU posredovala enoten cilj ali bo vsaka članica posredovala svojega ter ali naj bi bil enoten cilj EU 20- ali 30-odstotno zmanjšanje izpustov, je Hedegaardova danes dejala, da o tem še poteka razprava v EU in da so mnenja različna. Sama pa meni, da bi EU morala posredovati enoten cilj. To naj bi bil po njenih besedah cilj 20 odstotkov in še vedno le pogojno 30 odstotkov.

Evropski parlament z zaslišanji preverja ustreznost kandidatov za komisarje. Mnenje evropskih poslancev bo predvideno dogovorjeno prihodnji torek v Strasbourgu, nato pa bo Evropski parlament predvidoma 26. januarja glasoval o celotni drugi ekipi Portugalca Joseja Manuela Barrosa. Odzivi na odgovore danske kandidatke med zaslišanjem kažejo, da si lahko obeta podporo evropskih poslancev.