Kot je po skoraj dvournem srečanju še povedal premier Pahor, bosta državi skušali do prihodnje pristopne konference Hrvaške z EU - ki bo po besedah Kosorjeve 19. februarja - "rešiti vsaj dve od treh vprašanj, tako da Slovenija ne bo imela zadržkov, da bi bodisi odprla ali zaprla določeno poglavje" ter ob tem izrazil upanje, da jima bo to uspelo. Kosorjeva, ki je izrazila veliko zadovoljstvo zaradi nadaljevanja srečanj med premieroma, s katerimi želijo "zgraditi trdne mostove med vladama in državama", je ta dogovor izpostavila kot najpomembnejšega, saj želi Hrvaška pristopna pogajanja z EU zaključiti letos. Izrazila je upanje, da bodo naredili ta pomemben korak in da bodo prišli do dogovora.

Slovenija ima zaradi hrvaškega neizpolnjevanja obvez kot solastnice Nuklearne elektrarne Krško in vprašanja ribištva zadržke na poglavja okolje, ribištvo ter zunanja, varnostna in obrambna politika. Premiera nista povedala, o katerih vprašanjih je možen dogovor, niti glede katerih poglavij bi lahko Slovenija umaknila zadržke.

"Naredila bo inventar odprtih vprašanj"

Glede mešane komisije, ki jo bodo za reševanje še odprtih vprašanj ustanovili na ravni vlad, je premier Pahor pojasnil, da bo "naredila inventar odprtih vprašanj, postavila diagnozo problema in tudi predlog rešitve," če ji bo to uspelo, nato pa bodo na ravni ministrstev ter predsednikov vlad skušali ta odprta vprašanja dokončno urediti.

"Ureditev mejnega vprašanja nama omogoča, da se sedaj posvetiva drugim odprtim vprašanjem. Najina politična volja je, da jih uspešno rešimo v obojestransko korist, poglobimo vsestranske odnose in odpremo še eno novo poglavje sosedstva, ki bo sosedstvo dveh članic EU," je poudaril Pahor. Kosorjeva pa je izpostavila, da ustanovitev komisije kaže na odločenost vlad za rešitev teh vprašanj.

Premiera sta kot zelo pomembnega izpostavila še dogovor, da bosta vladi ponovno oživili oziroma oblikovali mešan odbor za gospodarstvo, ki naj bi z delom začel februarja, sestal pa naj bi se v Zagrebu. Ta dogovor sta izpostavila kot pomembnega za poglobitev medsebojnega sodelovanja, še posebej v času svetovne gospodarske krize.

Vladi tudi za konferenco o perspektivah in pomenu Zahodnega Balkana

Premiera sta tudi sporočila, da sta se odločila, da bosta vladi skupaj dali pobudo za pripravo konference o perspektivah in pomenu Zahodnega Balkana za mir in varnost v Evropi ter o članstvu teh držav v EU. Konferenco je Kosorjeva označila kot eno od dejavnosti, ki jih bosta skupaj organizirali državi. Ocenila je še, da bo konferenca odprla novo stran v sodelovanju med državama, kot tudi z državami Jugovzhodne Evrope ter ponovila, da je bila sklenitev arbitražnega sporazuma "sporočilo upanja" ne samo za Hrvaško, ki si želi v EU, ampak tudi za celo JV Evropo. Pahor je še pojasnil, da bodo na konferenco povabili predstavnike Sveta EU in Evropske komisije ter predsednike vlad in držav Zahodnega Balkana, ki želijo vstopiti v EU.

Premiera sta v izjavah po srečanju ob tem še večkrat izpostavila, da pomeni njuno srečanje, ki sta ga označila kot delovno in prijateljsko, nadaljevanje odločenosti obeh vlad, da se po ureditvi najpomembnejšega vprašanja meje posvetita tudi reševanju ostalih odprtih vprašanj med državama. Kot je dejal Pahor, sta s kolegico in prijateljico Kosorjevo danes "nadaljevala z delovnimi srečanji, s katerimi želita vladi vsestransko poglobiti prijateljstvo in rešiti ostala odprta vprašanja, potem ko sta obe vladi storili vse, da rešita najtežjega po razpadu nekdanje skupne države, to je problem ureditve vprašanj meje".

Pahor čestital Josipoviću

Pahor je tudi povedal, da je po telefonu čestital novoizvoljenemu hrvaškemu predsedniku Ivu Josipoviću in mu zaželel uspeha pri delu ter da bi skupaj, vsak v skladu s svojimi pristojnostmi, še bolj izkoristili vse priložnosti za poglobitev sodelovanja med državama.

Po besedah Kosorjeve sta se s Pahorjem že dogovorila za naslednje srečanje, ki bo na hrvaški obali, ne pa še tudi, kdaj bo. Sicer pa je dejala, da si želi, da bi lahko v Kranjski Gori ostala še kak dan, da pa ni časa "ne za sankanje in ne za smučanje". S slovenskim kolegom sta se nato sprehodila po Kranjski Gori do snežne plaže, kjer sta si privoščila čaj.

"Ogenj med nama ne bo ugasnil"

Premier Pahor je danes hrvaško kolegico s širokim nasmehom pričakal pred vhodom v hotel Miklič, kjer sta se rokovala in prisrčno poljubila na lici. Za razliko od prejšnjih srečanj tokrat nista bila povsem usklajena kar zadeva oblačila, saj je bila Kosorjeva oblečena v eleganten črn plašč, Pahor pa v športno črno usnjeno jakno, ona z belim pulijem, on pa z belo srajco.

Nato sta se premiera sestala na štiri oči v idilični sobi s kaminom, kjer je Pahor prisotnim fotografom zagotovil, da med njima ogenj ne bo ugasnil. Za spremljanje dogodka je akreditiranih več kot sto slovenskih in hrvaških novinarjev ter fotografov in snemalcev. Po dvostranskih pogovorih bosta premiera pogovor nadaljevala z delegacijami na delovnem kosilu, ki mu bo sledila njuna izjava za medije. Pred odhodom hrvaške premierke se bosta s Pahorjem še sprehodila po Kranjski Gori do smučišča.

Ker je to prvo srečanje premierov, potem ko sta 4. novembra lani v Stockholmu podpisala arbitražni sporazum, v skladu s katerim naj bi vprašanje meje med državama reševalo ad hoc arbitražno sodišče, pa bi lahko bilo tudi priložnost, da slovenski premier hrvaški kolegici podrobneje pojasni zastoj, ki je nastal v Sloveniji pri ratifikaciji sporazuma. Hrvaška je namreč sporazum že ratificirala, v Sloveniji pa je zaradi kritik javnosti predmet ustavne presoje. Presojo ustavnega sodišča je pričakovati februarja, pred ratifikacijo v državnem zboru pa se obeta še predhodni referendum.

Obisk Kosorjeve je drugi v Sloveniji, odkar je v začetku lanskega julija prevzela položaj. Prvič je bila v Ljubljani 11. septembra lani, s slovenskim premierom pa sta sta se doslej sestala že petkrat. Prvič 31. julija v dvorcu Trakošćan na Hrvaškem, nato 1. septembra v poljskem Gdansku ob robu slovesnosti ob 70. obletnici začetka druge svetovne vojne in še 26. oktobra v Zagrebu ob robu Slovensko-hrvaškega gospodarskega foruma.

Slovenijo bo dan po Kosorjevi obiskal še hrvaški predsednik Stipe Mesić, ki se bo na poslovilnem obisku na povabilo slovenskega predsednika Danila Türka mudil pred iztekom svojega drugega petletnega mandata 18. februarja.