Do 31. januarja bo vlada sprejela tudi stališča do predlogov delodajalcev glede "paketne rešitve" sprememb zakonodaje na trgu dela, ter predlogov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), ki varno prožnost dojemajo na precej drugačen način. Vlada bo na tej podlagi določila usmeritve pri pogajanjih za socialni sporazum, ki naj bi bil sklenjen do konca marca. Če socialnim partnerjem tega v pogajanjih ne bo uspelo storiti, bo vlada aprila sama predlagala spremembe zakonodaje na trgu dela.

V novem zakonu bo minimalna plača znašala 562 evrov neto brez olajšave za vzdrževane otroke. Vlada bo v ta namen uvedla posebno davčno olajšavo, tako da bodo plače do bruto zneska, ki ustreza znesku 510 evrov neto, oproščene plačila dohodnine. Bruto znesek minimalne plače bo tako znašal 734,15 evrov. Podjetja, katerim bi takojšen dvig minimalne plače povzročil velike izgube, ogrozil obstoj podjetja ali zahteval odpuščanje večjega števila zaposlenih, bodo lahko minimalno plačo ob dogovoru s predstavniki zaposlenih zvišala postopoma, a najkasneje do 1. januarja 2012. V teh primerih bi morali minimalno plačo letos zvišati na najmanj 510, prihodnje leto pa na najmanj 535 evrov neto.

Predsednik ZSSS Dušan Semolič je povedal, da je z odločitvijo vlade zadovoljen. "Kar smo zahtevali, smo dosegli. Takšnega dviga minimalne plače še nikoli ni bilo, kar je tudi najvažnejše. Poleg tega smo dosegli, da je v vladi prevladal razum in da ne bo vztrajala pri paketni rešitvi," je dejal Semolič.

Predsednik Pergama Dušan Rebolj je glede nove višine minimalne plače zadovoljen, ni pa zadovoljen, ker se je vlada odločila za posebno in ne za splošno olajšavo pri dohodnini. "Posebna olajšava bo pomenila plačno uravnilovko, zato lahko pričakujemo plaz zahtev za zvišanje plač," je opozoril Rebolj. Po njegovem mnenju bi se morala vlada čim prej lotiti tudi razbremenitve stroškov dela, zlasti pri socialnih prispevkih.

Delodajalci so nad sklepom vlade ogorčeni. Jože Smole, generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS), je povedal, da je to zanje "veliko razočaranje". "Na zadnji seji ESS je minister Svetlik zagotovil, da bomo minimalno plačo in delovno zakonodajo reševali v paketu. Da se je vlada premislila, smo izvedeli iz medijev, zato se sprašujemo, kakšen socialni dialog imamo," je dejal Smole. Opozoril je tudi, da vlada ni predstavila nobenih izračunov o posledicah tega ukrepa za delodajalce, delojemalce in proračun.

Predsednik vlade Borut Pahor je po seji vlade pojasnil, da so minimalno plačo izvzeli iz "paketne rešitve" sprememb na trgu dela zaradi "urgentnosti ukrepa". "Ob benevolentnosti vlade pričakujem benevolentnost sindikatov, da se brez pogojevanj vrnejo k socialnemu dialogu," je dejal Pahor. Zakon o minimalni plači, ki naj bi stal dobrih 30 milijonov evrov, je po premierjevem prepričanju "najboljša rešitev". "Gospodarstvo bo dovolj razbremenjeno, tako da dvig minimalne plače ne ogroža njegove konkurenčnosti," je povedal Pahor.