Ena takih je OŠ Ledina, kjer so "zaradi finančne nediscipline starše neplačnike opozorili na določbo iz pogodbe o prehrani, ki pravi, da se neplačnikom hrana ukine, dolg pa sodno izterja," priznavata ravnateljica Ljubica Kosmač in vodja prehrane Karmen Kete, čeprav zakon o OŠ jasno nalaga, da morajo šole organizirati vsaj en obrok za učenca dnevno, torej malico.

Kljub izrečeni grožnji pa je ravnateljica zagotovila, da ne bo dovolila, da kateri od otrok ostane lačen, saj jih nočejo izpostavljati. Tudi ravnatelji drugih OŠ se držijo tega načela in kljub neplačevanju položnic ne dopuščajo, da bi bil kak otrok ostal brez malice, zatrjujejo.

Čeprav se starši s pogodbo pred začetkom šolskega leta obvežejo, da bodo redno plačevali vse obveznosti, je takega neplačevanja na OŠ precej, povedo ravnatelji. Približno 5 odstotkov je staršev, ki položnic ne plačujejo redno, na OŠ Poljane, na Ledini približno 10 odstotkov, vsaj polovica staršev na šolah pa s plačilom zamuja, ocenjujejo ravnatelji.

A večina šol se kljub temu ne odloči za grožnjo o odrekanju malice in težave z neplačevanjem poskuša reševati drugače. "Ko starši ne plačajo, pošljemo opomin, po treh opominih gremo v tožbo. Če starši pridejo na šolo in prosijo za odlok plačila oziroma plačevanje po obrokih, jim to odobrimo," pravi Ana Vehar, ravnateljica osnovne šole Vič, Damjana Korošec, ravnateljica OŠ Nove Fužine, pa pravi, da poskušajo starše prepričati predvsem s pisnimi in ustnimi prošnjami, nato bi šli v izterjavo, a tega ukrepa še niso uporabili.

"Socialno šibkim staršem šole zagotovimo subvencije in to je način, s katerim lahko rešimo te probleme. Vendar so vmes tudi starši, ki ne želijo zaprositi za subvencijo, plačajo pa vseeno ne," pa še pravi Žarko Tomšič, ravnatelj OŠ Poljane. Medtem pa se vsi strinjajo: "Otrok ne sme ostati lačen". Šole lahko odrečejo otroku kosilo, saj je to nadstandard, ki ga nudijo, medtem ko mora en obrok, torej malico, vseeno dobiti.

Kosmačeva je še povedala, da so tistim staršem, ki so se na opozorilo odzvali s prošnjo po obročnem odplačevanju, sicer ugodili, dolgove ostalih staršev neplačnikov pa predali v izterjavo odvetniški pisarni. "Imamo celo take primere, ko se neplačevanje vleče več let, ko otroka že dolgo več ni na šoli, starši pa še vedno niso poravnali neplačanih obveznosti," še dodaja. Celomesečna položnica za malico sicer na osnovnih šolah znaša od 30 do 35 evrov, a ker nekateri starši položnic ne plačujejo redno, dolg nemalokrat naraste na več kot nekaj tisočakov, še pravijo ravnatelji.

Da je lahko neplačevanje položnic za malice velik problem, pa kaže primer v Dobovi, kjer je prišlo "do epidemije neplačevanja", celoten znesek dolga v šoli pa je tako narasel na več kot 200.000 evrov.