Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, se je Obama v četrtek že sestal tudi s svetovalcem za protiteroristična vprašanja Johnom Brennanom in ministrico za domovinsko varnost Janet Napolitano. Slednja je med drugim že napovedala, da bodo ZDA po vsem svetu poslale inšpektorje, ki bodo preverjali, kako je na letališčih poskrbljeno za varnost. Namen ukrepa je po besedah Napolitanove predvsem zagotoviti varnost na letih, namenjenih v ZDA.

Poostrene ukrepe je sprožil poskus terorističnega napada na božični dan, ko je Nigerijec Umar Faruk Abdulmutalab na letu iz Amsterdama v Detroit želel aktivirati bombo, a so ga potniki še pravočasno ustavili. Obama je takoj po dogodku ostro kritiziral delo varnostnih služb, obenem pa je sprožil tudi obširno preiskavo dogodka. Izsledki slednje so pokazali, da so poskusu napada botrovale tako napake obveščevalcev kot tudi sistemske napake pri delu obveščevalnih služb.

Abdulmutalab je svojo pot proti Detroitu začel 24. decembra v Nigeriji, je povedala nigerijska ministrica za informiranje Dora Akunyili. V Lagosu se je vkrcal na letalo nizozemske letalske družbe KLM, nato pa se je na Schipholu v Amsterdamu očitno izognil dodatnemu varnostnemu preverjanju. Kaj se je dejansko dogajalo na nizozemskem letališču, sicer še preverjajo.

Njegov oče, znan nigerijski bankir, je medtem že izrazil osuplost in obžalovanje nad dejanjem svojega sina. Že pred tem so ameriški mediji poročali, da ga je že novembra tudi prijavil ameriškemu veleposlaništvu v Nigeriji zaradi "sumljivih idej in ljudi".

Ameriške oblasti na podlagi te prijave sicer niso ukrepale, so ga pa dale na seznam tistih, ki naj bi imeli povezave s teroristi. Na tem seznamu je sicer okoli 550.000 ljudi, pri čemer gre za drug seznam, kot pa tisti, na katerem so osumljeni teroristi, ki jim je tudi prepovedano leteti v ZDA. Abdulmutalaba niso dali na drugi seznam, prav tako pa mu niso preklicali vizuma za ZDA, ki ga je dobil junija leta 2008 z veljavnostjo do junija 2010. Ameriški predsednik Barack Obama pa je že ukazal, da se ponovno preuči seznam tistih, ki jim ne bi smeli dovoliti na letalo, še poroča AFP.

Abdulmutalab naj bi sicer po navedbah ameriških medijev priznal, da je navodila za napad dobil od teroristične mreže Al Kaida. Toda ameriška sekretarka za domovinsko varnost Janet Napolitano je nato pojasnila, da zaenkrat nimajo še nobenih dokazov, ki bi nakazovali, da gre za širšo zaroto in da naj bi za napadom stala Al Kaida. Vendar pa preiskava poteka, je zagotovila in dodala, da je potniški letalski promet varen.