Obama je ob tem spodletelem terorističnem napadu nastopil drugače od njegovega predhodnika Georgea Busha, kar je republikance pripravilo do tega, da so ga napadli kot brezbrižnega in premalo odločnega. Zato pa je nekdanji demokrat, sedaj neodvisni senator iz Connecticuta Joseph Lieberman, na televiziji Fox nedoločeno pozival k "preventivnim ukrepom" proti Jemnu, državi, kjer je 23-letni Nigerijec Umar Farouk Abdulmutallab domnevno dobil eksplozivno napravo in navodila za uporabo.

Odgovornost za spodleteli napad je v ponedeljek prevzela teroristična mreža Al Kaide z Arabskega polotoka. Kot je sporočila, je bil poskus razstrelitve letala maščevanje za operacijo Američanov proti pripadnikom Al Kaide v Jemnu. V izjavi je Al Kaida zapisala, da se je Nigerijec pri načrtovanju napada usklajeval z njenimi člani. Tudi razstrelivo, ki ga je uporabil Abdulmutallab, pa naj bi izdelali člani Al Kaide.

Nigerijec je uspel na letalu zanetiti le majhen požar, ki mu je povzročil hude opekline. Trenutno pa je v zaporu v mestu Milan v Michiganu.

Obama je skušal te dni zmede umiriti dogajanje in je pred kamere stopil šele tri dni po poskusu napada. To naj bi storil namenoma, da morda še komu s podobnimi ambicijami ne bi dal dodatnega razloga o pomenu tovrstnih dejanj. Vendar je ministrici za domovinsko varnost Janet Napolitano v nedeljo spodletelo z besedami, da je "sistem deloval", tako da Obami ni preostalo drugega, kot da spregovori.

Napolitanova je v ponedeljek na televiziji NBC skušala popraviti napako in je priznala, da sistem ni deloval, vendar se je branila, da so njene nedeljske besede za CNN "vzeli iz konteksta". Želela naj bi dejati, da je sistem deloval po spodletelem napadu, ko so izjemno hitro obveščali vse, ki so jih morali, in tako naprej.

Obama: Varnostne ukrepe je potrebno prilagajati spremenljivim grožnjam

Kot je v ponedeljek dejal Obama, je bil petkov dogodek poskus terorizma in resen opomin, da je potrebno varnostne ukrepe prilagajati spremenljivim grožnjam. Zagotovil je, da bodo naredili vse, kar je v njegovi moči, za varnost Američanov. Storili bodo vse potrebno, da bi razbili in uničili nasilne skrajneže. Predsednik pa je odredil tudi revizijo sistema seznamov sumljivih oseb in varnostnih pregledov na letališčih.

Demokratski in republikanski kongresniki so za januar že napovedali številna zaslišanja. Skušali bodo ugotoviti, kako je mogoče, da je lahko mladenič, ki ga je lastni oče pred dvema mesecema prijavil nigerijskim oblastem, novembra pa ameriškim diplomatom v Nigeriji, sploh potoval v ZDA. Oče ga je prijavil zaradi vse bolj skrajnih islamističnih pogledov in je želel, da bi ga nekdo najdel in pripeljal domov.

Umar Farouk Abdulmutallab je bil od avgusta do decembra v Jemnu, kjer je med drugim poziral za fotoalbum Al Kaide in se uril za napad. Tam naj bi ga naučili kako razstreliti bombo, ki jo je skril v spodnje hlače. V Veliko Britanijo, kjer je študiral, ga letos niso več hoteli spustiti, ker je na prošnji za vizo navedel lažno šolsko ustanovo. Vize mu torej niso zavrnili zaradi suma terorizma. Na tej podlagi pa bi mu lahko zavrnili vizo za ZDA.

Ameriški diplomatski predstavniki so namreč 20. novembra iz Lagosa poslali obvestilo v Washington o očetovih skrbeh. Obvestilo je prejel tudi nacionalni protiteroristični center, kjer so se odločili, da očetovi sumi niso zadosten razlog za razveljavitev vize. Dali so ga na obsežen seznam 550.000 ljudi, ki jih sumijo povezave s teroristi. Uvrstitev na ta seznam pa sicer ne pomeni avtomatično prepovedi letenja. Za to je potrebno biti višje na lestvici oziroma na ožjem seznamu ljudi, ki naj bi bili nevarni.

Ameriški obveščevalci med seboj še vedno niso tako povezani, kot bi morali biti

To kaže, da ameriški obveščevalci in uradniki raznih ministrstev osem let po 11. septembru še vedno niso tehnološko tako povezani, kot bi morali biti. Abdulmutallab bi lahko bil na primer sumljiv že, ko je za povratno vozovnico plačal v gotovini, na letalo pa stopil brez prtljage. Sistem sicer izvira iz časov prejšnje administracije, vendar je za njeno prilagajanje grožnjam odgovorna sedanja.

Spodleteli napad je večino Američanov prepričal v resnost grožnje novega terorističnega napada v letu 2010. Anketa Rasmussen ugotavlja, da je sedaj v to prepričanih 79 odstotkov Američanov, medtem ko jih je avgusta bilo 49 odstotkov. Američane za zdaj "tolaži" zmeda na letališčih, saj naj bi nepredvidljivost varnostnih ukrepov otežila delo teroristom.

Dva dni po poskusu napada so v ZDA veljali ostri ukrepi

Na nekaterih letih stevardese potnikom pred pristankom niso dovolile v rokah držati niti knjige. Prepovedane so bile odeje in celo video projekcije poleta, pa tudi filmov. Prepovedana je bila pot na stranišče in brskanje po ročni prtljagi. V skladu z odločitivjo Uprave za varnost v transportu (TSA) pa lahko sedaj o teh ukrepih odloči vsak kapitan letala sam.

Vrste za varnostne preglede na letališčih so bile sicer nekoliko daljše, varnostniki nekoliko bolj pozorni, potniki pa izpostavljeni premetavanju prtljage in otipavanju.

Poostreni ukrepi pa so zamude letal povzročili tudi na nekaterih evropskih letališčih, med drugim v Parizu in Londonu.