Ker v letu 2009 ni bilo na sporedu velikega nogometnega tekmovanja za reprezentance, je minulo v znamenju klubskega nogometa. Športni svet je očarala Barcelona, ki je v imenitnem slogu prišla do naslova evropskega prvaka. V finalu je premagala Manchester United. Prvo ime nogometne sezone je bil zvezdnik Barcelone Lionel Messi, ki je ob koncu leta dobil tudi nagrado za najboljšega nogometaša na svetu. Barcelona je lovoriko osvojila tudi v španskem prvenstvu, okitila se je z vsemi šestimi možnimi naslovi. V Angliji je bil znova najboljši Manchester United, v Italiji pa je naslov ubranil Inter. V Franciji se je končala vladavina Lyona, prvak je postal Bordeaux. Z naslovom nemškega nogometnega prvaka se je prvič v zgodovini okitil Wolfsburg. V Južni Ameriki je prestižni naslov Coppa Libertadores osvojil argentinski Estudiantes, ki je v finalu premagal brazilski Cruzeiro. Estudiantes je v finalu klubskega svetovnega prvenstva igral za Barcelono in izgubil. Nogometno leto sta zaznamovala tudi največji podkupovalni škandal v zgodovini in rekorden prestop Cristiana Ronalda iz Manchestra Uniteda v Real Madrid.

V najmočnejši košarkarski ligi na svetu NBA je naslov prvaka osvojilo moštvo LA Lakers, ki je v finalu s 4:1 premagalo Orlando Magic. V Evropi je najbolj prestižno lovoriko osvojil Panathinaikos, ki je bil v finalu evrolige s 73:71 boljši od CSKA iz Moskve. Rusi so bili četrtič zapored v finalu, a so morali drugič priznati premoč tekmecu. Septembra je potekalo evropsko prvenstvo na Poljskem. Po pričakovanju je Olimp zasedla reprezentanca Španije, ki je prvič postala evropski prvak. V finalu so Španci premagali Srbijo, ki je bila presenečenje prvenstva. Tretji so bili Grki, ki so v tekmi za tretje mesto premagali Slovenijo.

V rokometu je evropski klubski prvak postal Ciudad Real, ki je v finalu s skupnim izidom 87:66 (39:34 doma, 33:27 v gosteh) premagal nemški Kiel. V ženski konkurenci je naslov osvojil Viborg. Svetovno prvenstvo za moške je potekalo na Hrvaškem. Naslov so osvojili Francozi, ki so v nabito polni dvorani v Zagrebu slavili zmago proti Hrvaški.

V Berlinu je poleti potekalo svetovno prvenstvo v atletiki. Minulo je v znamenju enega moža – Usaina Bolta. Zmagal je v tekih na 100 in 200 metrov ter postavil dva fantastična svetovna rekorda. Na 100 metrov je najboljša znamka 9,58, na 200 pa 19,19. Zlato je osvojil tudi v štafeti 4x100 metrov.
Naslov svetovnega prvaka v formuli je prvič osvoji Britanec Jenson Button. Sezono sta zaznamovala tudi huda nesreča Felipeja Masse in napoved vrnitve Michaela Schumacherja, do katere pa ni prišlo.

Med zimskimi športniki so izstopali skakalec Gergor Schlierenzauer, alpska smučarja Lindsey Vonn in Aksel Lund Svindal smučarska tekača Dario Cologna in Justyna Kowalczyk, ki so bili zmagovalci skupnega seštevka svetovnega pokala.

Hokejisti Pittsburgha so osvojili Stynleyjev pokal za zmago v ligi NHL. Teniško leto sta zaznamovala Roger Federer in Serena Williams, ki sta sezono končala na prvem mestu in oba dobila tudi Wimbledon. Precej pozornosti je požel tudi Andre Agassi, ki je priznal, da je med teniško kariero užival mamila. Najbolj prestižno zmago je v kolesarstvu spet osvojil Alberto Contador, ki je bil najboljši na dirki po Franciji.