"Osnovna županova obljuba je bila, da bo mestna uprava začela delovati tako, kot da bi jo plačeval zasebni sektor in ne javni proračun. Ta obljuba se ni uresničila, današnja mestna uprava je draga, neučinkovita in nima razvojne strategije," je za STA poudaril Sušnik.

Uprava po njegovem mnenju ni sposobna reševati drobnih problemov meščanov. Za "velike investicije, ki si jih je župan prizadeval zaključiti v tem mandatu, a mu ne bo uspelo", pa bi lahko bistveno bolj pritegnili zasebni sektor, meni Sušnik. Ob tem je izpostavil predvsem gradnjo garaž, za kar bi lahko na zasebnem trgu našli bistveno več zanimanja. "Bojim se, da so županu kratkoročni cilji bistveno bolj pomembni od dolgoročnega razvoja," pravi Sušnik.

Ocena županovega dela v zadnjem letu je po njegovih besedah komaj zadostna, sicer pa bo Janković končno oceno prejel prihodnjo jesen na volitvah. "Ne razumem, zakaj župan ne bi šel ponovno pred volivce," je dejal Sušnik.

Po mnenju Tekavčičeve pa Janković ni slab župan. Kot poudarja, župan dela v skladu s svojimi načrti, jo pa skrbi, da niso v mestu nikoli razpravljali o tem, ali so vse njegove prioritete še vedno prave. "Mi smo večkrat opozorili, da se gospodarske in splošne družbene razmere zaostrujejo, da vse več ljudi pestijo stiske in se jih polašča strah za prihodnost. Mestni proračun pa ob velikem zadolževanju izrazito spreminja svojo strukturo v škodo sredstev, namenjenih sociali in zdravstvu," je poudarila.

V proračunu zaradi zadolževanja po njenih besedah "ni veliko manevrskega prostora za morebitne posege v financiranje dejavnosti, ki so pomembne za vsakodnevno življenje ljudi, ne le za dolgoročne projekte, ki spreminjajo podobo mesta preko zidov". Kot pravi, odločanje v mestnem svetu o nekaterih vprašanjih poteka preveč lahkotno.

Prav tako kot uspešno županovo delo glede na zastavljene projekte v predvolilni kampanji ocenjuje vodja svetniškega kluba LDS Slavko Slak. Jankovićev spekter programskih točk je bil po njegovem mnenju "tako širok, da je zavzemal pravzaprav vsa področja". Slak je posebej pohvalil velik trud pri reševanju prostorskih stisk v vrtcih, kjer se je "naredilo neverjetno veliko".

Kot največjo pomanjkljivost pa je izpostavil premajhen poudarek na prometu. Četudi se župan s tem veliko ukvarja, bi bilo treba po njegovem v to vložiti še več naporov, saj so mirujoč in tekoč promet ter javni prevoz največji problem v mestu. Ob tem Slak sicer priznava, da je promet tako zapletena stvar, da jo je zelo težko rešiti v treh letih.

V zadnjih treh letih se je sicer veliko naredilo, ampak manj zaključilo, ocenjuje vodja svetniške skupine NSi Franc Slak. Za končanje pred volitvami obljubljenih 22 projektov bosta po njegovem potrebna še dva mandata.

Kot pravi, bi sam občinska sredstva razporedil drugače in po njegovem mnenju bi tudi Janković, če bi mandat začel v sedanji situaciji, ko se soočamo s finančno krizo, zastavil drugačne projekte. Več sredstev bi bilo treba nameniti predvsem sociali, ker je ta v Ljubljani zanemarjena, je prepričan Franc Slak.

Županu bi sicer prisodil dobro oceno, "ker je začeti projekt najtežje, lažje ga je dokončati". Po njegovem mnenju so projekti, ki se izvajajo, pozitivni, vendar bodo bistveno spremenili Ljubljano, s čimer pa gotovo veliko meščanov ne bo zadovoljnih. Ob tem je opozoril še, da standard v Ljubljani pada, zato se sprašuje, ali bo dovolj sredstev za vzdrževanje vseh projektov, ko bodo končani.

Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije) je prepričan, da župan nima končanega niti enega projekta, še tisti, ki so končani, niso zares končani. Center urbane kulture Kino Šiška, ki je bil sicer odprt poleti, pa ni v celoti v lasti Mestne občine Ljubljana. V zadnjem letu svojega mandata bo Janković po njegovih napovedih samo ponavljal svoje obljube.

V strankah se sicer že pripravljajo na lokalne volitve prihodnje leto. Po mnenju Tekavčičeve ne bi bilo slabo, če bi se župan "malo širše pomenil o tem, kako zasnovati volitve in odločanje v mestu naslednje leto". Kot je dejala, svoje priprave vodijo neodvisno od tega, ali bo Janković ponovno kandidiral. "Nismo pa politično naivni, da bi rekli, da naša odločitev ni v ničemer povezana z njegovo odločitvijo," pravi Tekavčičeva. Na vprašanje, ali je možna povezava z drugimi strankami in skupen kandidat za župana, je odgovorila, da so vse možnosti še odprte, so pa pripravljeni tudi na svojega kandidata.

Odprte možnosti dopuščajo tudi v stranki LDS, čeprav zaenkrat razmišljajo v smeri svojega kandidata za župana. O svojih kandidatih se dogovarjajo tudi v SDS, v NSi pa imajo kandidata že zbranega, a imena Franc Slak še ni želel izdati.

V Ljubljani so v treh letih županovanja Zorana Jankovića izvedli več kot 500 investicijskih projektov. Od pred volitvami obljubljenih 22 jih je ostalo še precej, župan pa jih veliko napoveduje za prihodnje leto, ko bosta končana tudi parkirna hiša pod Kongresnim trgom in stadion v Stožicah. O ponovni kandidaturi se bo župan še odločil. Najverjetneje pa bo svojo odločitev predstavil skupaj z rezultati ankete o zadovoljstvu meščanov z njegovim delom prihodnji torek.