Stres je v preteklih letih na cerkveni strani vodil komisijo za ureditev odnosov med Cerkvijo in državo in bil tudi predsednik Komisije pravičnost in mir, ki se je oglasila ob vrsti vprašanj. Zdaj, predvideva, obeh komisij ne bo več vodil.

Kot pojasnjuje, je Komisija pravičnost in mir ena od komisij škofovske konference. Čeprav se po njegovih besedah v javnosti včasih enači, češ škofje so rekli, izjavo komisije podpiše le njen predsednik, ki niti ni nujno škof, saj je bil sam predsednik komisije od leta 1985, torej tudi takrat, ko še ni bil škof. V odnosu do škofovske konference gre za različne ravni in če želijo ohraniti komisijo, kakršna je, bi bilo po njegovem dobro, da njen predsednik postane nekdo drug.

O tem, kdo bi lahko postal novi predsednik komisije, bodo govorili na prihodnji seji škofovske konference, ki bo 11. januarja. Takrat naj bi škofje odločili tudi o tem, ali bo Stres dosedanjega ljubljanskega nadškofa Alojza Urana nasledil na čelu Slovenske škofovske konference (SŠK). Stres pojasnjuje, da sta možnosti dve; bodisi nove volitve bodisi da sam kot sedanji podpredsednik škofovske konference postane njen predsednik do konca mandata. Tako je bilo tudi, ko je kardinal Franc Rode odšel v Rim in je postal predsednik škofovske konference mariborski nadškof Franc Kramberger, dotlej njen podpredsednik. "Tako se zna zgoditi tudi tokrat," meni Stres.

Pravi, da tudi ne bo več vodil komisije za ureditev odnosov med Cerkvijo in državo. Na vprašanje, ali bo ta komisija obstajala še naprej ali pa se bo morda sam, neposredno ukvarjal s temi vprašanji, odgovarja, da tudi prej, kot vodja te komisije ni nikoli nobene stvari počel na lastno pest. Gre za preveč pomembna vprašanja za celotno Cerkev. Vedno je delal v posvetovanju z ostalimi škofi in predsednikom škofovske konference. "Tako da tudi če ne bom formalno voditelj te komisije, bom prav gotovo sodeloval pri tem in nekako soodločal," pojasnjuje.

Če bi bil izvoljen za predsednika Slovenske škofovske konference, verjetno ne bi bil več predstavnik slovenske škofovske konference v komisiji škofovskih konferenc EU v Bruslju, kar je bil od leta 2004 dalje. V primeru, da bi ga izvolili za predsednika SŠK, pa bi moral tudi zastopati SŠK v svetu škofovskih konferenc širše Evrope.